В навечерието на 40-годишнината от откриването на Комплекса „Създатели на българската държава“ в Шумен неговият създател академик Крум Дамянов в интервю за Радио Шумен с огорчение каза, че грижата за паметника отсъства. Скулпторът и неговият екип са автори на проекта за изграждането на най-големия мемориал в България.
„И най-здравият строеж години след раждането си има нужда от корекция, ремонт и внимание да не се появят подозирани или неподозирани дефекти, каквито в Шумен има“, каза още големият творец.
„Много пъти сме протестирали и писмено, но реакция няма. Има тежки моменти по част от телата заради движението на терени, обработката на гранита беше направена с жестока бързина, което има своите последствия", заяви Крум Дамянов.
Болката на Крум Дамянов за съдбата на едно от най-забележителните му произведения вече намира своя отклик и решение. Процедурите по реставрацията и консервацията на Мемориалния комплекс над Шумен най-после стартираха с усилията на ръководството на не една общинска администрация.
Паметникът, посветен на 1300 годишнина от създаването на българската държава е завършен през 1981 г. Притежава акт за държавна собственост от 26.11.1990 г., когато е предоставен за стопанисване на община Шумен. От откриването на Мемориала до момента са извършвани само аварийни ремонти.
През 2006 г. в града идват представители на Националния институт за недвижими културни ценности, като съществен резултат от тяхното посещение няма. Четири години по-късно е направено обследване на първото тяло на паметника заради проблеми с отводняването. Алпинисти проверяват и състоянието на лъва. Едва през 2016 г. е началото на края на най-смислената част от спасяването на Комплекса на Шуменското плато. Тогава е изпратено писмо до Министерството на културата, с което се иска статут на паметника. Това е задължително условие за кандидатстване по различни програми с национално и международно финансиране.
През юли 2019 г. на място идва комисия от Националния институт за недвижимо културно наследство. На нея се предоставя и цялата документация около построяването на Мемориалния комплекс, която се пази в информационния център, обясни Миглена Маринова - директор на Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“.
Заповедта на зам.-министъра на културата Амелия Гешева излиза през месец май 2020 г. и с нея официално Мемориалният комплекс „Създатели на българската държава“ в Шумен се превръща в единична недвижима културна ценност от най-ново време с национално значение. С документа е определен и териториалният обхват на обекта, за който могат да се търсят средства за обновяване и съхраняване, каза още Миглена Маринова. Той обхваща павираната алея към паметника, самия монумент с прилежащите обслужващи помещения, слиза по стъпалата, стига до заведението "Чупката“, включва водната каскада и серпентините. В становището си комисията от Министерството на културата изрично записва, че монументът на Шуменското плато спешно се нуждае от възстановителни дейности и поддръжка.
През февруари 2021 г. културното ведомство обявява процедура за финансиране на консервация и реставрация на недвижими ценности. Общинската администрация в Шумен участва в конкурса и проектът е одобрен на втората сесия през ноември, когато са отпуснати близо 50 хил. лв. за изготвянето на идеен проект за консервационно-реставрационни работи на Комплекса „Създатели на българската държава“. Той предвижда цялостно обследване на обекта, разказа архитект Константин Пеев от фирмата, която вече започна дейностите по проучване състоянието на паметника. Според него, освен определянето на щетите по монумента, най-важното е съставянето на прецизна документация. Тя трябва да бъде основата и на бъдещия технически проект за реставрация.
„Благодарение на колегите от Общината получихме част от документацията, свързана с архитектурните чертежи, геодезията. Когато съберем всичко,то ще бъде възстановено в дигитален вид“, каза още архитект Константин Пеев.
По думите му, документацията ще бъде попълнена от протоколите на неговите специалисти по архитектура, конструкции, електро и ВиК инсталации, геодезия, фотограметрия, паркоустрояване, благоустрояване и ландшафт. Всичко ще бъде подредено по специалности със съответната патология /щети/ по различните части на комплекса.
Специалистите трябва да подскажат идеи за подсилване на атрактивния потенциал на паметника в Шумен, с който да се привличат повече хора, каза още архитект Константин Пеев. Той обеща, че с новите технологии колегите му ще направят нещо по-необичайно. Това е амбицията и на Община Шумен, обясни Миглена Маринова. Идеята е на Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“ да се изградят художествено осветление и озвучаване към него. Така паметникът ще се използва пълноценно за истинско арт пространство.
През последните години Мемориалният комплекс на Шуменското плато се превърна в площадка за снимане на музикални видеоклипове и реклами на водещи световни марки и производители. През юли 2019 г. на сцената под мозайката оперната гала с участието на италианския тенор Фабио Армилиато, български солисти и Варненската опера създадоха незабравимо преживяване за многобройната шуменска публика. Федерико Борландели, потомък на Джоакино Росини, който заедно с общината организира концерта тогава, остана очарован от мащаба и размаха на архитектурния комплекс, изпълнен с хилядолетна история.
Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.
3 януари ще бъде неучебен ден за училищата в община Шумен. Има издадена заповед на кмета проф. Христо Христов. Учениците ще бъдат във ваканция в дните от 21 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. (включително) и всяко семейство ще има възможност да планира времето си и да бъде заедно в празничните дни.
158 сигнала за домашно насилие са получени от началото на годината в Областната дирекция на МВР в Шумен. При 67 от случаите има пострадали с телесни повреди, а при 16 са установени нарушения на издадени вече заповеди за защита от домашно насилие. Това каза днес по време на среща с ученици от ППМГ „Нанчо Попович“ директорът на областната дирекция..
Общинско предприятие „Чистота“ се създава във Велики Преслав с решение от днешната сесия. Съветниците одобриха правилник за неговата дейност, структура и числен състав. Предприятието ще отговаря за събиране и извозване на отпадъци и метене на улици, снегопочистване и зимно поддържане на тротоари в селищата от общината. Специализираното звено..
Община Шумен организира празничен концерт по повод Международния ден на хората с увреждания под надслов „Нас ни има“. Събитието ще се състои на 3 декември от 16:00 часа в зала „Проф. Венета Вичева“. Входът е свободен. В концертната програма ще участват малките таланти от Детска градина „Дружба“, детските танцови състави „Пламъче“ към Народно..
Глобите, наложени от МВР за нарушения на Закона за движение по пътищата, вече могат да се заплащат и чрез ПОС терминални устройства в патрулните автомобили на „Пътна полиция“. За улеснения на гражданите на служебните коли на Областната дирекция на МВР в Шумен са поставени стикери с QR код. Всеки, който желае, може с мобилния си телефон да сканира..
Започна благоустрояването на центъра на село Иваново. Ремонтът е изцяло с общински средства, информират от община Върбица. Терените се почистват от запръстяване и затревяване. Оформят се алеите. Предстои цялостна подмяна на настилката в централната част на селището.
Млад мъж е пострадал при пожар в къща в Никола Козлево, съобщават от шуменската полиция. Сигналът за огъня бил получен в 07:43 часа на 23 ноември. Към адреса са насочени екипи на районните пожарни служби в Каолиново и Шумен. Огнеборците заварили да гори покрив и част от втори етаж. На място за оказване на съдействие поради силен вятър е пристигнал екип..