От днес Разград отново е фестивална столица. В лудогорския град започва тридневното 20-то издание на Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествени занаяти. Емблематичното събитие е представителен фестивал на Международния съвет на организаторите на Фестивали за фолклор и традиционни изкуства към ЮНЕСКО. Този статут се дава на около 270 фестивала в целия свят за перфектна организация и атрактивна програма.
Официалното откриване на Панаира на киселото мляко е от 17:30 ч. на площад „Независимост“ пред Общинския културен център в Разград. Ретроспективната изложба е подредена пред Музикалния дом.
Още от сутринта в района на джамията „Ибрахим паша“ и до Момина чешма ще работят щандовете на производители на мляко и млечни продукти, билки и пчелни продукти, а също и над 70 традиционни занаяти с майстори от цялата страна.
Всеки ден ще има вечерни дефилета и концерти на гостуващи танцови състави, сред които чуждестранни ансамбли от Румъния, Германия, Турция, Египет, Мексико и Грузия.
Днес от 19:30 часа на площад „Независимост“ е изборът и на Кралица на Панаира на киселото мляко. Тридневният юбилеен фестивал ще завърши с фойерверки и илюминации след вечерния концерт на 30 юли.
Как Панаирът на киселото мляко в Разград се превръща в атрактивно събитие за фолклорни състави от целия свят? Отговор дава Цветана Бенонова от община Разград в интервю на Христина Димитрова.
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..