Хората все по-често са принудени да търсят кръв за свои близки в социалната мрежа, но разкриват и лични данни. Има сигурен и надежден начин – мобилно приложение „Дари кръв“, резултат от усилията на доброволци.
В платформата са регистрирани кръводарители, които получават информация от администратора и с натискане на бутон заявяват желанието да дарят кръв. Чувствителната здравна информация стига до потенциалния дарител.
Проблемът с кръводаряването в България е сериозен и няма воля от държавата да бъде решен. Последният законопроект е неуспешен опит, той няма да помогне, каза Стефка Попова-Лазарова от Българската организация за доброволно кръводаряване.
Не болниците, а кръводарителните центрове изискват да се попълва банката, ако трябва да се предостави кръв на болницата. Те са измислица на кръвните центрове, каза още тя.
Според Лазарова, информационните кампании са път за разкъсване на гордиевия възел с кръводаряването. Те трябва да се провеждат в училищата, да се говори за кръводаряването и институциите трябва да казват, че няма достатъчно кръв. Докато те не го правят, няма как да чакат да се появяват много дарители. Посочи като пример акциите, на които се отзовават много хора.
Чуйте интервю на Здравка Русева със Стефка Попова-Лазарова.
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..
Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..