Един проект среща опита на нашите баби и дядовци в живота с нулеви отпадъци с интереса на младите към опазване на околната среда. По проекта работи екипа на Библиотеката в Дулово. Озаглавен е: “ECO-номията на баба“ и финансиран от Фондация BCause.
Идеята е възрастни хора, които са отдалечени от децата и внуците си да общуват с младите и да им покажат, че и те познават „zero waste философията“. Децата и младежите пък ще ги запознаят с платформи, софтуер и приложения, които ползват.
Дали бабите и дядовците владеят модерния език и разбиране на съвременното поколение или модерното ново е забравеното старо? Отговорите идват в любопитните работилници за направа на веган десерти или восъчни свещи, козметика в домашни условия и други.
С какво са полезни съвместните дейности и на младите и на възрастните в Дулово, разказва Теодора Йорданова от библиотеката в интервю на Христина Димитрова. Чуйте го, ако сте любопитни с какво нашите баби са си правели козметични процедури и кои са веган десертите от тяхното време, лесни за приготвяне и днес:
Дядовците също са включени от проекта, допълва Теодора Йорданова. В съвместни дейности с деца и младежи, те им показали как се играе без телефони и дори без играчки. Завели ги и на бостан, където много от градските деца не били стъпвали, яли диня без чиния и правили фенери от диня, каквито децата също не били виждали, за разлика от тиквените по Хелоуин.
Работата по проекта на дуловската библиотека продължава, а на финала с наученото ще бъде изготвен и наръчник „ЕСОномията на баба“.
Снимки: Фаейсбук Библиотека ДуловоПо случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..
Трима непълнолетни бяха арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества, съобщиха от полицията. Единият от задържаните е 17-годишен, криминално проявен. По данни на полицията той е предоставил електронния опиат на 14-годишни ученици, обясни зам.-директорът на шуменската полиция комисар Пламен Тодоров. Чуйте..
Цените на стоките зависят от търсенето и предлагането. Ако една стока се търси, тя поскъпва. Това е принципът на пазарната икономика. Дали цените в хранителните магазини са резултат точно от този принцип и как в условията на пазарна икономика държавата все пак може да защити интересите на хората? На този въпрос отговоря финансовият анализатор Светозар..