Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вестник на арабски в Шумен

Снимка: Радио Шумен

Започна дигитализацията на културно-историческото наследство в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, Регионалния исторически музей и Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Работата е по проект на Общината, финансиран с над 684 000 лв. от програмата на Европейското икономическо пространство за културно предприемачество. Вече са избрани доставчиците на необходимата техника за дигитализация и част от нея е доставена, съобщи директорът на Регионалната библиотека в Шумен Росица Добрева.

"Целта на тази техника е да бъде оборудвана дигитална лаборатория в Регионалния исторически музей, да бъде надградено дигиталното студио, което съществува в библиотеката и част от техническото оборудване да има и в Художествената галерия. На базата на направен преди години каталог се оказва, че градът ни притежава уникални книжни издания, които ги няма другаде. В момента дори колегите обработват един вестник, който е шуменско издание от 1937 г. на арабски език", посочи тя.

Предстои дигитализацията на общо 30 000 елемента на движимото културно наследство в община Шумен. До края на 2024 г. ще бъде изградена отворена онлайн платформа, в която всеки да може да открие и да разгледа на едно място ценните експонати на библиотеката, музея и художествената галерия в Шумен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Към нови международни успехи

Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..

публикувано на 03.01.25 в 11:41

Годината в картини

Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици.  През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..

публикувано на 02.01.25 в 14:04

Добра и напрегната година за музея

Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..

публикувано на 02.01.25 в 08:42

Изкуството през отиващата си година

Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори.  През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..

публикувано на 30.12.24 в 10:01

"Тангра" и Боби Косатката забиват в Шумен

Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..

публикувано на 30.12.24 в 08:50

Малка моя Коледа

Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“.  Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата  Бистра Александрова.  Музикалната приказка е..

публикувано на 27.12.24 в 14:28

Майсторски класове в Търговище

Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото  “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки.  В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...

публикувано на 16.12.24 в 08:58