Кукленото представлението "Фонтанът на желанията", продукция на Драматично-куклен театър "Васил Друмев" - Шумен задава няколко важни въпроса, сред които - Нужно ли е да имаме златна паричка, за да сбъднем мечтите си или е достатъчно силно да вярваме? Това е историята на Тим. Сираче, което няма дом и родители. Денем работи на площада, а нощем хвърля паричка във Фонтана на желанията, който оживява и му разказва различни приказки. Докато помага на героите и участва в историите им, виждаме как Тим се променя. Това е една вълнуваща история за изборите, които правим и порастването, споделя авторът и режисьорът на представлението Тезджан Ферад-Джани.
"Процесът на създаване на този спектакъл беше много интересен, защото първо обикновено се избира историята и след това се избират куклите. Тук тръгнахме отзад напред, първо избрахме куклите, с които ще се играе представлението, за това ми беше голямо предизвикателство. Имах идеята за магичен фонтан и исках да имам образ на този фонтан. Трябваше да напише приказките, които казва фонтана. И така по куклите, започнах да пиша текста и после избрахме актьорите. Беше предизвикателство дали това, което е в моята глава ще достигне до актьорите първо, а после и до зрителите. Иска ми се децата да видят един реален свят и да се посветят в идеята затова, че има деца, които нямат това, което те имат и така да оценяват това, което имат и да не се оплакват разглезено и да искат все повече и повече. Финалът е оптимистичен.", каза Тезджан Ферад-Джани.
В центъра на сюжета на "Фонтанът на желанията" е Сираче, което няма дом и родители. Денем работи на площада, а нощем хвърля паричка във Фонтана на желанията, който оживява и му разказва различни приказки. Пред героя на Тим има много въпроси. В тази история се задават въпроси за изборите, които правим и порастването.
Ще намери ли Тим отговори на въпросите си и ще сбъдне ли мечтите си? Ще разберат зрителите на втората дата на "Фонтанът на желанията" – 23-ти октомври от 11 часа в ДКТ "Васил Друмев" - Шумен.
Снимки: ФС на ДКТ "Васил Друмев" - Шумен
Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар ще направи световната си премиера в САЩ. Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта. “Atlanta Micro Short Film Festival” ще се..
Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден. Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..
Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави. Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..
Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“. Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..