Д-р Абдулах Заргар, иранският лекар от Исперих стана популярен, не само заради произхода си - заможен златарски род и избора му да остане да живее и работи в България. През 2021 г. той получи мощна обществена подкрепа, за да вземе български паспорт. Българското гражданство му беше дадено за особени заслуги.
Избира страната ни, защото тук се чувства нужен и полезен. Поема към всеки нов ден с добронамереност и скромност. Д-р Заргар обича планините и спорта, но от работа не му остава време дори да отиде на гости. Покорил е Мусала, Вихрен и Ботев. Възхитен е от дружелюбността и отзивчивостта на хората, които среща по време на планинските преходи. Това лято си е позволил 4-дневна почивка и останал силно впечатлен от природата край Кърджали и с известна тъга разказва за обезлюдените села. Край Видин прави първия си самостоятелен скок с парашут.
В училище бъдещият медик бил най-силен по математика. Медицината идва след като в наследственото златарско ателие показва, че може да бъде и творец, и търговец.
Сега д-р Абдулах Заргар се хвали, че вече е показал майсторлък и в правенето на традиционни български месни специалитети - суджук и пастърма. Харесва нашите танци и знае много добре Право и Ганкино хоро.
В навечерието на Деня на българския лекар чуйте интервюто на Ивелина Иванова с д-р Заргар.
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..