Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици гледаха затъмнението

7
Снимка: Радио Шумен

Второто за годината частично слънчево затъмнение тази година можеше да се види от региона на Североизточна България. По този повод Астрономическата обсерватория на Шуменския университет организира безплатно наблюдение на явлението.


За целта пред сградата ѝ бяха разположени 5 телескопа, с които можеше да се гледа как Луната закрива част от слънчевия диск. Астрономическото явление започна в 12:28 часа, неговата максимална фаза беше 13:41 часа, а затъмнението приключи в 14:54 часа. Повърхността, която беше покрита от Луната, зае 38% от Слънцето.


Следващото частично слънчево затъмнение със същите параметри ще бъде през 2027 година, заяви доц. Сунай Ибрямов.

 Днес лунните и слънчевите затъмнения са много добре изучени от науката и могат да се изчислят със свръхвисока точност за стотици години напред, каза още астрономът от Шуменския университет. В древността хората, които са имали знанието за астрономическите явления, са ги използвали за користни цели, като фараоните, например. Така те принуждавали поданиците си да плащат по-високи данъци, иначе владетелят щял да скрие слънцето, обясни проф. Драгомир Марчев.


Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Аварийната лента на автомагистралите – забрани и изключения

Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..

публикувано на 23.07.25 в 15:25
Йоана Терзиева - директор на БТ Русе

Бизнес за безработни

Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..

публикувано на 23.07.25 в 09:05

Карате под небето

Лято е. Ваканция. Време, свободно от училище. Но пък подходящо за любими занимания. Младежи от Търговище са избрали да посветят част от ваканцията си на спорт и да научат повече за източните бойни изкуства. И тъй като през лятото температурите са високи, спортната зала не е особено привлекателно място за тренировки. За сметка на това, обаче, часовете..

публикувано на 23.07.25 в 08:51
Павлина Панайотова - говорител на РЗОК - Шумен

Здраве по време на отпуск

Ако отивате на почивка в България, не забравяйте здравната си книжка. Ако ще пътувате в страна от ЕС, подайте две седмици по-рано заявление за Европейска здравна карта, а в последния момент можете да получите временно удостоверение за непрекъснати здрави права от Районната здравна каса. Ако пътувате  извън ЕС и страните, с които България има..

публикувано на 23.07.25 в 08:44

40 места за бъдещи медици

Старият проблем с недостига на кадри в много от  лечебните заведения в  България може да намери своето бъдещо решение. З а учебната 2025/2026 година има утвърден допълнителен прием за специалност „Медицина” държавна поръчка. Многопрофилната болница в Силистра осигурява 40 места за студенти по медицина с държавна издръжка на обучението. При..

публикувано на 23.07.25 в 08:07

Приключение в багри

От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение.  В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...

публикувано на 22.07.25 в 13:16

Защо съхнат боровете?

Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона.  През миналата година експерти от Лесозащитната..

публикувано на 22.07.25 в 11:05