Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотеката ще бъде спасена

300 000 тома литература и над 2000 читатели средно на година. Това е само щрих от книжовното богатство и работата на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.

Най-големият културен институт в областта освен информационна, извършва още културна, популяризаторска и просветна дейност. Въпросът е как всичко това кореспондира с факта, че при всеки по-обилен валеж екипът на библиотеката се впуска в спасителна мисия за книжното си богатство. Течащ покрив и изгнили дограми са само част от проблемите, които сега има шанс да се решат.

До дни в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ започва основен ремонт с европейско финансиране. Той е на стойност 825 295 лева, от които 60 000 лева собствен принос на общината. През последните 20 години основен ремонт на Регионалната библиотека в Разград не е правен, но в следващите месеци тя няма да преустанови дейността си, съобщи директорът на библиотеката Димитър Петров.

Как община и библиотека се пребориха за финансиране и какво означава това за културната институция? Колко време ще продължи ремонтът и как през това време ще функционира библиотеката?

За сагата в Разград да бъде спасен най-големият културен институт в областта чуйте подробностите в интервю на Христина Димитрова с директора на Регионалната библиотека "Проф. Боян Пенев" Димитър Петров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аварийната лента на автомагистралите – забрани и изключения

Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..

публикувано на 23.07.25 в 15:25
Йоана Терзиева - директор на БТ Русе

Бизнес за безработни

Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..

публикувано на 23.07.25 в 09:05

Карате под небето

Лято е. Ваканция. Време, свободно от училище. Но пък подходящо за любими занимания. Младежи от Търговище са избрали да посветят част от ваканцията си на спорт и да научат повече за източните бойни изкуства. И тъй като през лятото температурите са високи, спортната зала не е особено привлекателно място за тренировки. За сметка на това, обаче, часовете..

публикувано на 23.07.25 в 08:51
Павлина Панайотова - говорител на РЗОК - Шумен

Здраве по време на отпуск

Ако отивате на почивка в България, не забравяйте здравната си книжка. Ако ще пътувате в страна от ЕС, подайте две седмици по-рано заявление за Европейска здравна карта, а в последния момент можете да получите временно удостоверение за непрекъснати здрави права от Районната здравна каса. Ако пътувате  извън ЕС и страните, с които България има..

публикувано на 23.07.25 в 08:44

40 места за бъдещи медици

Старият проблем с недостига на кадри в много от  лечебните заведения в  България може да намери своето бъдещо решение. З а учебната 2025/2026 година има утвърден допълнителен прием за специалност „Медицина” държавна поръчка. Многопрофилната болница в Силистра осигурява 40 места за студенти по медицина с държавна издръжка на обучението. При..

публикувано на 23.07.25 в 08:07

Приключение в багри

От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение.  В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...

публикувано на 22.07.25 в 13:16

Защо съхнат боровете?

Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона.  През миналата година експерти от Лесозащитната..

публикувано на 22.07.25 в 11:05