Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да умножим добрите дела

Снимка: Чети-дари

Четири активни кампании на сайта „Чети - дари“ в момента събират средства в подкрепа на различни каузи. Четящите деца могат да насочат своите кредити за дарителската програма на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ – „Осинови книга“ за запазване на безценните екземпляри на вестник „Българска дневница“, за каузата „Всички деца обичат да бъдат прегръщани!“, за идеята на Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен да създаде библиотека с тактилни книги за зрително затруднени деца или за пъзели - българската азбука за Дневния център за деца с увреждания в Свищов.

„Чрез сайта „Чети - дари“ децата имат възможност да раздадат от своята добрина. Те преценяват към коя кауза да насочат кредитите си. Колкото повече деца се регистрират в сайта  и са активни, толкова по-бързо се изпълняват каузите. Случвало се е това да стане за по-малко от месец. Тази детска енергия и ангажираност са силно мотивиращи и за нашия екип да предлагаме нови и вълнуващи предизвикателства“, заяви главният координатор Здравка Йорданова.

За шестте години от старта на националния проект, „Дарявай, докато четеш“ на Инър уийл клуб - Шумен, който се реализира чрез сайта „Чети - дари“, са качени 40 благотворителни каузи. Благодарение на четящите деца до момента са реализирани 36 на стойност 36 270 лева.

Здравка Йорданова посочи, че 25 от тях са финансирани и предложени от Инър уийл клуб - Шумен, 11 - от други клубове в страната. Четящите деца са помогнали на недоносени деца, онкоболни и деца в детски отделения, на училища, на деца със специални нужди в Дневни центрове за деца с увреждания в Свищов и Шумен, на Центъра за специална образователна подкрепа - Бургас, на Центъра за настаняване от семеен тип - Нови пазар, помогнали са за опазване на диви животни, на незрящи хора да получат обучени кучета, на деца с аутизъм, с двигателни дефицити или с диабет да получат кучета асистенти, на деца лишени от родителски грижи, за реставрация на ценни екземпляри на Националната библиотека „Св. св.Кирил и Методий“ по програмата „Осинови книга“.

В сайта вече има 4479 книги с вярно решени тестове. Над 360 са новите заглавия. Освен радостта от четенето и сторената добрина, се стимулира и състезателният дух на децата.

В сайта се обявяват надпревари по четене, с различни регламенти и награди. Вече е публикуван графикът на състезанията за учебната 2022/2023 година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиян катастрофира край "Макак"

39-годишен водач катастрофирал на кръговото кръстовище за кв. “Макак“. Освен това, шофирал след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция.  Произшествието станало около 06:00 часа вчера сутринта на главен път I-2. Водачът на лек автомобил "Гранд Чероки“ с търговищка регистрация се ударил в кръговото кръстовище. Установено било, че..

публикувано на 16.10.25 в 12:12

Хванаха иманяри, докато копаят

Криминалисти от полицейското управление в Нови пазар задържаха трима иманяри по време на разкопки. Това съобщават от шуменската полиция. Около 14:30 часа вчера при обход и наблюдение над археологически обект в село Войвода полицаи забелязали трима, единият от които обследвал района с металдетектор. Установена е самоличността им. Те са жители на..

публикувано на 16.10.25 в 11:58

Двама в ареста за дрога

Мъж от Нови пазар и непълнолетен младеж от Шумен са задържани за притежание на наркотични вещества. Това съобщават от шуменската полиция. Първият случай е с 24-годишен мъж в Нови пазар. Малко преди 16:30 часа вчера криминалисти извършили проверка на мъжа, за когото имало сигнал. При обиска у него са намерени саморъчно свита цигара, около 10 г бяло..

публикувано на 16.10.25 в 11:50

Горя склад за дрехи втора употреба

Склад за дрехи втора употреба в Шумен е горял. Това съобщават от шуменската полиция. Тази нощ малко след полунощ в оперативната дежурна част е приет сигнал за пожар в сграда на ул. “Индустриална“ в града. Към адреса са насочени екипи на пожарната и полицията. Изяснено било, че гори склад за съхранение на дрехи втора употреба. На помощ в гасенето..

публикувано на 16.10.25 в 11:33

Такса смет и еврото на фокус

Продължават информационните кампании за въвеждане на еврото и новата такса смет със срещи в град Шумен. Това информират от местната администрация.  В четвъртък - 16 октомври, разяснителни срещи с експерти от община Шумен ще се проведат в Клуба на пенсионера №2 (от 10:00 ч. в читалище „Стилиян Чилингиров“, кв. „Гривица“) и в Клуба на пенсионера..

публикувано на 16.10.25 в 09:31

Временно затруднено обслужване

Обслужването в сектор „Пътна полиция“ и в група „Миграция“ в Шумен днес - 16 октомври, ще бъде затруднено. Няма да могат да бъдат обслужвани граждани, които имат нужда от услуги в група „Миграция“. В административната сграда на „Пътна полиция“ няма да могат да се приемани заявления и да бъдат издавани шофьорски книжки. Затруднено ще бъде получаването..

публикувано на 16.10.25 в 09:20

240 000 ще получи Велики Преслав

Над 240 000 лева ще получи община Велики Преслав по одобрен проект от Механизма за възстановяване и устойчивост. В рамките на проекта ще бъдат инсталирани покривни фотоволтаични системи на Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост в с. Имренчево и на Дневен център за деца с увреждания и техните семейства във..

публикувано на 16.10.25 в 09:15