„Малки герои" или "огромни бойци" често наричат бебетата, родени преждевременно и с тегло под нормата.
Всяко дете е съкровище и всеки родител е благодарен на медиците, помогнали за появата на най-голямото чудо в живота му. Когато обаче бебето се роди недоносено, към радостта се добавят страх, тревога и болка, а без неонатолозите животът на малките герои е невъзможен.„Най-трудният момент е изписването на майката без бебето, което остава в болницата за допълнителни грижи, а най-радостният е когато изпращат доотгледаното човече у дома“, споделя началникът на Отделението по неонатология в МБАЛ - Шумен д-р Лиляна Куздова. Като лична мисия вижда работата си д-р Виолета Тодорова, която е старши лекар. Младата надежда на отделението пък е специализантът д-р Кристияна Колева.
До края на ноември ще бъде довършена семейната стая в Отделението по неонатология. Там родителите ще могат да прегръщат децата си, докато те продължават да бъдат под грижите на медицинския екип. Тазгодишното глобално мото за Световния ден на недоносените деца е “Родителската прегръдка лекува". Изследванията на Световната здравна организация доказват ползата от контакта кожа-до-кожа между майтака и детето от първия миг на раждането.
В днешния Световен ден на недоносените деца Мина Денева се срещна с част от екипа на Отделението по неонатология в Шуменската болница.
Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България. Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра. Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..
Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..
Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет. Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода. Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..
24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..