Мартин Ивов Стоянов е тазгодишният носител на наградата на името на проф. Рашо Рашев. Той е дипломиран студент в специалност „Археология“ на Шуменския университет и е седмият носител на отличието. Ежегодната премия се осигурява от семейството на проф. Рашев. Присъжда се на изявен студент от Шуменския университет за постижения в образованието и научно-изследователската дейност.
Церемонията се състоя в мултимедийната зала на археологическия музей в старата столица Плиска. Мартин Стоянов получи грамота и парична премия от сина на проф.Рашев - Васил Рашев. „Това е нашият малък акт на съпричастност към каузата, на която проф. Рашев посвети професионалния си живот - развитието на българската наука. Всеки импулс за трупане на знания и впоследствие реализиране в професионалното поприще трябва да бъде подкрепян, така както правеше проф. Рашев. С наградата на негово име се опитваме да бъдем част от усилията на обществото да подкрепя младите хора, които един ден ще бъдат гръбнака на българската наука“, заяви Васил Рашев.
Мартин Стоянов благодари за признанието: „Историята и археологията са много специални за мен. Моето желание е да продължа да се развивам в тази област. Благодаря на семейството на проф. Рашев, на моите преподаватели от катедра „История и археология“ в Шуменския университет, както и на моето семейство“.
Докторант Женя Добрева припомни приноса на проф. Рашев в проучванията на българското средновековно минало. Беше прожектиран и кратък филм „Докосване до Рашо“. Божидар Тодоров, който е шестият носител на наградата на проф. Рашо Рашев, представи книгата си „Столичните центрове на Средновековна България“. В основата на изданието стои успешно защитената дипломна работа на Божидар Тодоров. Дебютът му на научното поприще беше подкрепен от доц. Тодор Тодоров, декан на Факултета по хуманитарни науки на Шуменския университет. В края на церемонията Божидар Димитров и Силвия Крумова, също носител на наградата на името на проф. Рашев, поднесоха цветя пред барелефа на учения.
Още може да чуете от репортажа на Ивелина Иванова.
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..