Първо изпълнение на „ЗОВ“ - Концерт за маримба, пиано, ударни и струнен оркестър от Емелина Горчева-Димова и Мирослав Димов ще поднесе на публиката си на 24 ноември Симфониета Шумен. В програмата под диригентството на Цанислав Петков ще бъдат изпълнени още Концерт за вибрафон и струнен оркестър и други произведения на Атанас Атанасов и Панчо Владигеров. Солисти ще бъдат Борислав Запрянов и Мирослав Димов. Началото на концерта е от 18:35 ч. в зала "Проф. Венета Вичева".
Емелина Горчева-Димова е родена във Велико Търново. Завършва средното си образование в НМУ „Любомир Пипков“ със специалност пиано. През 2009 г. е приета в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, където изучава композиция. През 2014 г. придобива магистърска степен по специалността, а през 2017 г. ѝ е присъдена образователна и научна степен доктор. Носител е на десет награди по композиция. Автор е на музика към музикално-сценични произведения, филми, симфонични и камерно-инструментални произведения, на солови и хорови песни, миниатюри за пиано, концерти. Нейни творби са изпълнявани у нас, в САЩ, Германия, Франция, Люксембург.
Мирослав Димов е роден на 11 август 1989 г. Изучава пиано и ударни инструменти в НУМСИ "Христина Морфова", Стара Загора. През 2008 г. е приет в НМА “Проф. Панчо Владигеров", в класа по ударни инструменти. През 2013 г. завършва магистърска степен, като междувременно е поканен за гост-лектор по перкусии в НУМСИ „Хр. Морфова”. От 2014 г. е хоноруван асистент по ударни инструменти и докторант в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. През 2020 г. получава образователна и научна степен „Доктор“. От 2021 г. е назначен като главен асистент по ударни инструменти в катедра „Духови и ударни инструменти“. Мирослав Димов е солист в различни страни в Европа и носител на национални и международни награди.
Борислав Запрянов е роден в София през 2002 г. Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков“. В момента е студент в НМА „проф. Панчо Владигеров“ в класа по ударни инструменти на гл. ас. д-р Мирослав Димов. Участва в майсторските класове на Ерико Даимо, Венцислав Савчев, Орлин Радински, Емануел Сежурне, Виви Василева Алексей Чижик и др. Лауреат на XIV Национален академичен конкурс „Проф. Савка Шопова-Маркова“ и IX Академичен конкурс за ударни инструменти.
Цанислав Петков е роден в Русе. Завършил е средното си образование със специалност пиано в НУМСИ „проф. Панчо Владигеров“. Лауреат е на национални и международни конкурси, активен участник в редица майсторски класове на изявени пианисти. През 2015 г. се дипломира в НМА „проф. Панчо Владигеров“ със специалност оперно-симфонично дирижиране. От същата година до настоящия момент е диригент на Камерен оркестър – Хасково и негов художествен ръководител. От 2017 г. е диригент и в Държавна Опера Бургас. Работи съвместно с редица оркестри на територията на България. През 2020 г. се дипломира в АМТИИ „проф. Асен Диамандиев“ със специалност „Артмениджмънт“.
Още може да чуете от разговора с Емелина Горчева-Димова и Борислав Запрянов.Посрещането на новата 2025 г. продължава с традиционния вече концерт на Държавната опера в Русе. Тази вечер публиката е поканена на „Нова година в малката Виена“. На сцената ще прозвучат любимите виенски валсове, маршове и полки, както и избрани певчески солови пиеси от незабравимите виенски оперети. Всичко това ще се случи благодарение на..
Хитове и шампанско от емоции предлага в първия си концерт за годината Симфониета Шумен. „Виенска гала“ е наречено събитието, което на една сцена тази вечер ще събере сопраното Валентина Корчакова, тенора Марио Николов и диригента Юли Дамянов. Солистите са едни от най-известните гласове, които изпълняват оперети и мюзикъли. Марио Николов е..
Изключително сърдечен и интелигентен човек, който раздава любов. Това изречение съставиха за своя преподавател част от студентите на проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева от Шуменския университет, която си тръгна от нас миналата година на Богоявление. 30 от нейните възпитаници подредиха изложба в памет на своя учител, който си отиде само на 48..
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..