Задълбочават се проблемите в Трудово-експертната лекарска комисия (ТЕЛК) в Шумен. Това стана ясно по време на дискусията на заседанието на Областния съвет за хората в увреждания днес. Над 3000 души от областта чакат решения.
Екипът на ТЕЛК - Шумен прави всичко възможно да обработва документите на пациентите от цялата област, но това не е по силите на намаления състав от лекари и технически сътрудници. За да се навакса с преписките, са необходими поне още два състава на ТЕЛК за областта.
„Няма желаещи лекари. Проблемът не може да бъде решен на регионално ниво. Необходими са законодателни промени“, подчерта директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Пепа Калоянова.
Заместник областният управител Христо Павлов пое ангажимент за пореден път да бъдат сезирани Министерство на здравеопазването и Здравната комисия в Народното събрание. Шуменските народни представители вече са информирани.
"Малко са институциите, здравните и социалните заведения в Шуменска област, където има рампи и скосени тротоари за по-лесно придвижване на хора с инвалидни колички и двигателни проблеми", заяви председателят на Регионалната организация на Съюза на инвалидите Иванка Казакова. Тя призова общинските ръководства да спазват Закона за хората с увреждания и Наредбата в Закона за устройство на територията, в която изрично са записани конкретните изисквания при изграждането на съоръжения за хора с двигателни проблеми.
Според Наредбата, в експертните архитектурни съвети към общините трябва да бъдат включени и членове на регионалните организации на Североизточна България, за да дават становище от първо лице при изграждане на асансьор, рампа, парапет, скосяване.
За пореден път бе поставен и проблемът с недостига на места за паркиране на автомобили на инвалиди пред здравните заведения и обществените сгради в Шумен.
„Имаме желание да сме равнопоставени в обществения живот на страната. На преден план трябва да бъдат изведени уменията, знанията и възможностите на хората със специални потребности“, каза Иванка Казакова.
Дискусията за проблемите на хората със специални потребности се проведе в навечерието на Международния ден на хората с увреждания 3 декември.
Върховният касационен съд окончателно потвърди ефективна присъда за 20-годишния Жечко Кюркчиев от Шумен за това, че преди близо три години причини тежка катастрофа с жертва в Шумен. Това съобщи за Радио Шумен Анатоли Накев, баща на загиналото момиче. При инцидента, станал на 28 септември 2022 г., загина 22-годишната Светомира Станчева, а нейна..
Общинскитe наематели на Шуменското плато да бъдат освободени от наем за три месеца - август, септември и октомври. Това предлага кметът на община Шумен Христо Христов като компенсация за бизнеса във връзка със затваряне на природния парк за издирване на черния леопард. По думите му, облекченията за само за обектите, които са общинска собственост...
Поредно дарение за подобряване на условията в Общинския приют са направили близките на Тонка Петрова, чието име носи домът с кастрационен център за кучета и котки в Шумен. "Благодарим на сестрата на покойната журналистка. И тази година г-жа Искра Чернева дари финансови средства, с които подменихме настилката на един двор", съобщават от приюта в..
Къща в село Векилски е била обрана през нощта на 20 юли, след демонтиране на стъкло. Това съобщават от шуменската полиция. Откраднати са 1500 лева, 60 литра ракия, бензинова косачка, 24 бутилки олио, 12 бутилки оцет, 10 литра бензин и две чанти с документи, собственост на 82-годишен мъж. Извършен е оглед. Образувано е досъдебно производство. По..
Катастрофа с тежко ранен е станала тази нощ в 2:30 часа на пътя Станянци - Божурово край село Крайгорци. Това съобщават от шуменската полиция. На място са изпратени екипи на полицията, пожарната и спешна медицинска помощ. По първоначални данни, лек автомобил „Ауди“ с шуменска регистрация, управляван от 41-годишен от село Станянци, на десен завой..
Областната дирекция на МВР в Шумен издирва по молба на близките му Дачо Симеонов Стоянов на 58 години от село Струйно. Мъжът е в неизвестност от 13 юли 2025 г. Последно е бил облечен със зелена тениска с къс ръкав, долнище на анцуг и плетени черни обувки. Висок е около 170 см, със слабо телосложение и сини очи...
СНЦ „Клуб култура за Шумен“ кани днес - 21 юли, шуменци и гостите на града на музикално-поетична вечер „В сърцето на лятото“. Събитието ще започне в 18.30 часа в двора на Ганушевата къща на улица „Цар Освободител“ № 152. В четенето със свои текстове ще участват Виолета Кънчева, Галина Михайлова, Татяна Карова, Мариана Петкова, Лора Друмева, Надежда..