Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутат пази част от US бомбардировач

Снимка: Незабравка Кирова

Част от американски бомбардировач B-24 Либърейтър, свален през Втората световна война, намерена край силистренското село Поляна, съхранява народният представител от „Продължаваме промяната“ Стоян Георгиев.

По серийния номер той успява да намери информация за самолета от документи в американските военни архиви, които потвърждават, че този самолет наистина е летял в небето над Силистра и именно тук е бил свален от немски изтребител.

В щатските архиви има данни и от разпитите на пилотите след завръщането им в Америка през 1945 година. Екипажът на самолета е бил десетчленен. Един от тях е бил ранен по време на атаката от немските изтребители  - подпоручик Робърт Грубер.

"На 24 юни 1944 самолет от 450-та бомбардировъчна група летяла за бомбардиране на цели на рафинерията. След хвърляне на бомби над целта на височина около 21 хиляди фута, около 7 хиляди метра височина ги атакуват румънски и германски изтребители".

Пленените авиатори от Силистра са прехвърлени в гарнизонния арест в Русе. Оттам, освен Грубер , който остава на лечение в русенската военна болница, те са откарани с влак на 10 юли 1944 г. в Шуменския лагер, разказа Стоян Георгиев.

Силистра е била на трасето между авиобазата на американците и рафинерията в Плоещ, Румъния, откъдето Вермахта се е снабдявал с петрол. И именно от акция там се е завръщал този бомбардировач.

Доказателствата са категорични, че реликвата е част именно от падналия край Силистра B-24 Либърейтър.

Категоричен е, че няма намерение да продава ценния артефакт.

Чуйте репортаж на Незабравка Кирова в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Служа на културата, направила ме човек

Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик  - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..

публикувано на 17.02.25 в 11:10