Отворено писмо за обсъждане на проблемите в сектор култура са изпратили до институциите трима русенски театрали. Оперният бас Момчил Миланов, кукленият актьор Димитър Пишев и режисьорътИвайло Ненов алармират за проблемите в сектора и предлагат решения.
Режисьорът Ненов коментира проблемите и възможните им решения. Всичко тръгва от прословутата методика за финансиране, която всъщност брои билетчета."Методиката има нужда от много тежка актуализация, за да можем наистина да върнем смисъла от театри, опери, куклени театри. Най-важното нещо е свикване на широка дискусия, на която да се поставят основите и да се види накъде вървим. Секторът става изключително непривлекателен за млади професионалисти заради много ниското заплащане. В бъдеще ако не се вземат мерки, тези проблеми ще бъдат катастрофални", посочи той.
По друг начин казано, модерният театър и халтурата са под един знаменател и така не театърът възпитава вкус и изгражда критерии към изкуството, а салонът диктува и поръчва музиката.
"За мен по-важното е държавните театри извън столицата да изпълняват своите регионални функции – да отглеждат своите аудитории. Министерството на културата трябва да направи така, че тази методика да стимулира това нещо", категоричен е Ненов.
Това звучи драматично, не защото е казано от режисьор в драмата, а защото е сериозно. Липсва политика, насочена към културата на младите хора и отговорност към тези, които все пак са поели по пътя на творчеството.
Отвореното писмо е изпратено и получено. Артисти от цялата страна чакат отговор. И решения.
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..
Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..