Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пикът на грипа в училище премина?

Снимка: Pixabay

Училищата имат готовност учебният процес да мине във виртуална среда, ако бъде обявена грипна епидемия. Това каза министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов пред журналисти днес.

Все още обаче не е пристигало такова нареждане от Министерството на здравеопазването.

„Образователната система има опит в организиране на учебния процес при такива обстоятелства. Ситуацията ще се преценява на местно ниво“, добави министър Пенов.

„От 705 деца в първа смяна, болните са около 52“, каза за Радио Шумен Албена Иванова-Неделчева, директор на шуменското Средно училище „Сава Доброплодни“. „При нас ситуацията не е тревожна“, добави тя.

Още по-малко са отсъстващите ученици във Второ основно училище „Д-р Петър Берон“ - Шумен, каза директорът Павел Павлов. „Пикът на заболелите ученици при нас бе преди коледните празници. Днес едва 25 от 600 деца се лекуват у дома. След пандемията от Covid-19 сме готови във всеки момент да преминем в онлайн обучение. Стига да се наложи“, уточни Павлов.

От РЗИ Шумен все още не са публикували данни за заболеваемостта от грипни вируси през миналата седмица. Здравните инспектори не отговарят и на обажданията на Радио Шумен.

По данни на Националния център по заразни и паразитни болести, нивото на заболеваемост от остри респираторни заболявания в Шуменска област за миналата седмица е 253 на 10 000 души население. Това означава, че в Шумен може да бъде обявена грипна епидемия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Онлайн обучение вместо ваканция

Учениците в осем общини в Шуменска област преминават в дистанционно обучение на 20 и 21 февруари със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.  В Регионалното управление на образованието в Шумен по-рано днес постъпиха уведомления от общините Венец, Шумен, Каспичан, Каолиново, Нови пазар, Смядово, Велики Преслав и Хитрино за..

обновено на 19.02.25 в 17:41

Падат ограниченията по пътищата

Движението в шуменска област вече е възстановено без ограничения, съобщиха от ОДМВР-Шумен. Забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги беше въведена за пътя Шумен-Силистра. Полицейски екипи са на обход по републиканската пътна мрежа.  Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя.  Към..

публикувано на 19.02.25 в 15:22

Детските градини ще работят

Осигурен е топлият обяд за всички ползватели на услугата, както в Шумен, така и в селата в общината, независимо от лошите метеорологични условия, съобщи заместник-кметът по социална политика и здравеопазване в община Шумен Светослава Хайнова. Във връзка с въпроси от медии, изпълняващият длъжността кмет доц. Виктория Ковчазова, посочва, че на 20..

публикувано на 19.02.25 в 13:52

Паднало дърво спря тока

Паднал бор върху електропровод е причина за спиране на електрозахранването в шуменските села Ивански, Кълново и Янково. Това съобщи за Радио Шумен Петя Попова- директор "Корпоративни комуникации и маркетинг" в електроразпределителното дружество.  Аварийни екипи работят за премахване на дървото и токът ще бъде пуснат до края на работния ден...

публикувано на 19.02.25 в 12:56

Полицейски екипи подпомагат трафика

Допълнителни екипи от всички звена на ОДМВР-Шумен са на обход по републиканската пътна мрежа. Това съобщиха от Областната дирекция. Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя.  До 14:00 часа е в сила забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги по пътя Шумен-Силистра. Екипи на "Пътна..

публикувано на 19.02.25 в 11:42

Автобусите се движат със закъснение

Със закъснение се движат автобусите от автогара Шумен, но към момента линиите се изпълняват. Това съобщиха дежурните диспечери.  За село Риш е имало затруднения тази сутрин, но в 13:00 часа ще бъде пуснат автобус за населеното място.  Изпълняват се линиите и към Смядово и Нови пазар. До момента няма спрени автобуси заради зимната обстановка.

публикувано на 19.02.25 в 10:51

Гасиха пламнал отдушник

В 00:43 часа в РДПБЗН Шумен е получен сигнал за пожар в отдушник на жилищен блок на  ул.„Цар Освободител“ в Нови пазар. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР- Шумен.  На място е изпратен екип на РСПБЗН Нови пазар.  След намесата на огнеборците пожарът е локализиран и потушен.  Най- вероятната причина за възникването на огъня е неправилно..

публикувано на 19.02.25 в 10:40