Единственият у нас празник Дядовден се чества на 22 януари в русенското село Черешово. Неговото отбелязване започва преди 66 години по идея на местни хора и се празнува веднага след Бабинден.
,,Участниците в празника окичват магарето и каруцата, с която ще отидат в дома на дядото. Той ги очаква с подредена трапеза и след почерпката, двама от мъжете го отнасят на ръце до каруцата“, разказва Татяна Хараламбиева, председател на читалището ,,Христо Ботев – 1926“ в село Черешово.
"През 1957 година, след като минал Бабинден, на вечерна раздумка се събрали мъжете от селото", казва още председателят на читалището. Тогава един от местните зевзеци - Милчо Станчев попитал след като жените си имат Бабинден, защо и мъжете да не си имат Дядовден. По думите му те също са съпричастни към създаването на децата и тяхното отглеждане. И така напук на бабите, дядовците в Черешово също си направили празник.
Празникът Дядовден в Черешово ще започне днес в 11:00 часа от площада на селото. След, което всички ще отидат в дома на 79-годишния Марин Ангелов, който през последните 13 години е избиран за ,,баш дядо“ в селото.
Изискванията към него са да е дългогодишен жител на Черешово, да има внуци и правнуци, да е добър човек и да има активна обществена дейност.
Още за празника може да чуете в прикачения файл.
Как да живеем, без да вредим сами на здравето си, е въпрос, на който не само възрастните търсят отговор, но и децата. И учениците от трети "а" клас в СУ "Христо Ботев" в Разград вече имат идея как да живеем без тютюнев дим и алкохол. Тази рецепта е част от проект, реализиран от възпитаниците на училището в рамките на втория етап на националния..
В продължение на почти 80 дни шуменецът Марио Владимиров изкачва всеки ден 1300 стъпала. Те водят до Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Компания по време на кардио тренировките често му прави Калин Николаев, който го мотивира да започне предизвикателството. „Изкачването на стъпалата е добра тренировка, която помага на цялото..
Казват им "плескани яйца" по етрополски, но те се рисуват с любов и търпение поне час. После сърце не ти дава да се бориш с тях, те са за съзерцание и подарък на скъп човек. Традицията за изписване на етрополските "плескани яйца" не крият, а показват из цялата страна уредници от Историческия музей в Етрополе. Правят работилници, организират изложби и..
Ние сме това, с което се храним и затова трябва да сме много отговорни към всичко, което слагаме на трапезата си. На тази максима е привърженик и проф. Станка Дамянова, специалист по хранителни технологии и директор на Филиала на русенския университет в Разград. По време на великденските празници по традиция слагаме много тестени изделия на..
В последната седмица, този, който влезе в храма „Свети Три Светители“ в Шумен остава впечатлен от стенописната украса, от ярките багри на многобройните евангелски сцени и светци. До пълното изографисване на храма остават само балкона и притвора. По думите на отец Красимир,по стореното до тук за изписването на църквата е положен внушителен труд...
Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование". По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите. Това ще им даде и повече време да се подготвят за..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..