Как любовта към родината може да върне един успешен млад човек в България?
Д-р Антон Асенов е роден през 1988 г. в Шумен и още преди да навърши една година, семейството му се изселва в Турция. В Истанбул завършва средното си образование и често летните ваканции прекарва в България при роднини. Още в детството си мечтае някой ден да се върне в родината. И така през 2006 г. решава да учи медицина в България. Завършва обучението си през 2016 г. с успехи и придобива европейска диплома за общопрактикуващ лекар. А през 2018 г. вече е лекар специализант „Уши, нос, гърло“.
По време на пандемията от COVID-19 д-р Антон Асенов е сред медиците на първа линия и оказва медицинска помощ на заразени хора. Той смята, че младите лекари трябва да получават достойно възнаграждение и да бъдат мотивирани да се развиват в България.
Д-р Асенов в момента работи на две места – преглежда пациенти в Разград и в Търговище.
Пред Айше Лятиф медикът разказва защо е предпочел да работи в България, а не в Турция, за трудностите, с които се е сблъскал, както и за плюсовете и минусите в здравеопазването в двете държави.
Неотдавна в детска ясла ,,Звездици“ в Разград бе открита млечна кухня, която освен децата в яслата, изхранва и деца от целия град, като им доставя храната до дома. Сега в същата ясла има вече и солна стая. ,,Това е една превенция срещу простудните заболявания и профилактика по много приятен начин за малките деца“, каза за Радио Шумен..
Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци. Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада..
Нищо сигурно не вижда българинът в преодоляването на политическата криза, затова пък сигурност на прага на зимата му дава приготвената зимнина. Въпреки, че цените не паднаха съществено и тази есен, това не спря ентусиазма му. Заедно с туршията и киселите краставички, киселото зеле е класическа българска зимнина. Малцина обаче имаха късмет да..
Водни неволи, но още по-големи от тези на шуменци, сполетяха жителите на селата Белокопитово, Панайот Волов и квартал „Макак“ покрай присъединяването на новия довеждащ водопровод. Там девети ден са без вода. Дошла веднъж за 5 часа, но кална. Към момента надеждите са тази вечер водата да дойде във всички къщи, каза за Радио Шумен кметицата на..
Новите технологии вече са част от живота ни и е трудно да си представим ежедневието без тях. Компютрите навлязоха и в образователната система. И въпреки, че педагозите са категорични, че играта е най-добрият начин децата да учат, компютърните игри все още не са включени официално в образователния процес. За преодоляването на този пропуск..
Младо семейство от Шумен дари спестените за цветя средства на малката Божидара. Наскоро се оженили и препоръчали на близки и приятели да не купуват цветя. Така младоженците Светослава Спасова и Симеон Величков събрали средства, за да ги дарят на дете, което се нуждае от пари за лечение. Тъй като не знаели на кого да ги дарят, се обърнаха към Радио..
Продължава реализирането на реформата на социалните услуги в България. Конкретните мерки за закриване на домовете за хора с увреждания се изпълняват съобразно приетите планове за новата дългосрочна грижа, а мерките са съобразени с възможностите на държавния бюджет и възможностите за осигуряване на инвестиционни фондове. Това стана ясно по време на..