Изложба на детски рисунки от цял свят в подкрепа на мира в Украйна ще бъде представена на 3 февруари, петък, от 17,30 часа в изложбената зала на 1 етаж в ХГ „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Творбите са част от артистичния проект „Аз рисувам МИРА“ на Детската художествена школа на Учебно-естетическия комплекс „Художествена школа“ в Херсон, който още в първите дни на войната призовава света за единство с Украйна. Само за две седмици към него се присъединяват 1200 млади художници от 11 страни: Литва, Латвия, Сърбия, България, Турция, Франция, Китай, Мексико, Тайван, Чехия. С посланията за добро, за мир, за щастие и обич, с богатата си емоционалност и креативност деца творци от цял свят изразяват подкрепата си за каузата на украинския народ.
Изложбата се реализира с подкрепата на Община Шумен и с участието на възпитаници на „Арт“ школата към ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов“.
Проектът „Аз рисувам МИРА” е включен в 20-ия международен форум „Златен статив” (Лвов, Украйна), с който стартира Щафетата на мира. Международните партньори на проекта предлагат своята подкрепа и вече са организирани изложби на детски рисунки в различни страни по света – Мексико, Чехия, България, Украйна, Словакия, Тайван , Швейцария, Турция, Норвегия. Планирани са изложби в Литва, Израел, Япония.

70 години от създаването на шуменската Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ се навършват тази година. В чест на годишнината екипът ѝ е подготвил редица събития, обединени в програма „Срещи в галерията“. В по-голямата си част събитията са организирани в сътрудничество с училища, читалища и школи от Шумен. Срещите ще се провеждат на втория етаж..
Художникът Красимир Арсов представя нова изложба, в която се връща към малкия формат и ранните си пейзажи. Тя ще бъде открита в 17.30 ч. в изложбената зала на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Творбите му включват морски композиции, рисувани по въображение, които контрастират с познатия му абстрактен стил. Арсов споделя, че..
14 студентски творби в жанра екслибрис са включени в първата изложба в галерията на Шуменския университет за тази учебна година. Графичният жанр първоначално е възникнал като книжен знак или печат, показващ кой е собственикът на изданието. Днес обаче екслибрисът се е развил като самостоятелен вид графично изкуство. “Екслибрис буквално означава..
10 години след като написа книга за баща си - големият български художник Любен Петков - сега подполковникът от запаса Николай Калев представя нова творба. Това е двутомникът озаглавен „Жадувано небе“. Книгата е фокусирана върху живота и дейността му в авиацията още от времето, когато членува в шуменския аероклуб, през курсантските години и след..
11 възпитаници от класа по оперно пеене на доц. д-р Мариана Пенчева от Националната музикална академия ще покажат таланта си пред публиката в Шумен. Тази вечер ще има оперна гала с участието на солистите Теа Роканова, Радост Александрова, Людмила Лазарова, Явор Добрев, Александрия Иванова, Крум Петров, Галияна Димитрова, Джао Лан, Адриана..
Емоционален, интроспективен драматургичен текст, превърнат в моноспектакъл, през декември ще стане част от афиша на търговищкия театър. Негов автор е режисьорът Пресиян Куздов, който отскоро е част от трупата му. През 2019 г. пиесата „Ръкавица“ е сред селектираните заглавия в направлението „Авторски прочит“ на Друмевите театрални празници, но не..
Заключителната вечер на „София Филм Фест в Русе“ предлага два финални акцента – хърватската сатирична драма „Всичко си има край“ и документалния филм „Мила родино“. Прожекциите са в пленарната зала на община Русе при вход свободен. В 18 :00 ч. ще бъде показан новият филм на Райко Гърлич, а в 20:00 ч. фестивалът ще завърши с лентата на Станимир..