Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11-годишен рисува като Леонардо

8
Снимка: Личен архив

"Мона Лиза" на Леонардо и "Звездна нощ" на Ван Гог са компилирани в един стенопис, който краси Първо СУ "Свети Седмочисленици" в Търговище. Бил започнат преди година, включили се много талантливи детски ръце, а нестандартната идея за смесване на двете платна хрумнала на Къванч Шенолов. Тогава бил 5 клас и преподавателката по изобразително изкуство Силвия Малинова веднага разбрала, че има ученик, който е безспорен талант. Не само рисувал добре, но и непрекъснато сам се образовал по история на изкуството.

Още преди година педагог и ученик решили, че има свои картини, които трябва да покаже пред публика. Пандемията забавила изявата за тази година и на 6 февруари, в Регионалната библиотека "Петър Стъпов" в Търговище, Къванч Шенолов (11 г.) ще направи дебюта си.

Ако отидете на изложбата, ще видите портрети на любимия му художник Ван Гог, на Салвадор Дали. Понеже обича Чарли Чаплин, пресътворил е и него. Книги и филми го отвеждат до рисунки на техни герои. Между тях решил да нарисува и "Викът" на Едвард Мунк. Часовете по история и Златния век пък, го вдъхновили за Цар Симеон Велики.

Творците трудно обясняват защо.

Чуйте какво казват пред Цветелина Георгиева Къванч Шенолов и учителката му за неговата първа изява.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иконите на Вальо Кулев във филм

Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..

публикувано на 20.02.25 в 09:59

Божествени хармонии на сцената

Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер.  Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..

публикувано на 20.02.25 в 09:52
Цар Борис ІІІ (1894-1943)

Филм за царя

С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..

публикувано на 18.02.25 в 08:34

Васил Петров, децата и джаза

Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Музикален фестивал в Русе

Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март.  64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...

публикувано на 13.02.25 в 08:59

Хаджи Ангеловата къща влиза в новото време

След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..

публикувано на 13.02.25 в 08:17

Деца на войната

Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари.  26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..

публикувано на 10.02.25 в 13:58