Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бързи герои в действие

5
Снимка: Бързи герои 112

Здравно-образователната програма „Бързи герои 112“ бе представена в Шумен. Тя цели да обучи децата и родителите как да разпознават симптомите на инсулт и да действат правилно в случай на спешност. Насочена е към деца от 6 до 9 години и техните близки в усилията да бъдат информирани за „златните 90 минути“ за реакция при проява на 3-те основни симптома на мозъчния инсулт.

През последните години България е на първо място в Европа по смъртност и инвалидизация от инсулт, което прави програмата изключително необходима и полезна.

Всеки от 4 възрастни ще получи инсулт до края на живота си, подчерта  неврологът д-р Ивайло Петров, който посвети повече от 38 години  работа в МБАЛ - Шумен, включително като началник на Неврологичното отделение и председател на Комисията  по здравеопазване в Общинския съвет.

Какво още мотивира срещата с представители на институции и медии?

От 700 пациенти, които се лекуват всяка година с мозъчен инсулт, 600 са с мозъчен инфаркт. В най-добрия случай  1 - 2% се лекуват с тромболиза, защото идват късно. В Европа този процент стига до 20% . По последни данни от 2022 г. 25% от населението на Община Шумен е на възраст 65 плюс. Само усилията на медицинската общност не са достатъчни в борбата с инсулта, подчерта още д-р  Ивайло Петров. Той се запознава с програмата в детайли и е впечатлен от ефекта, който постига.

Двигател на „Бързи герои 112“ е Елица Хадживълчева, която губи съпруга си през 2016 г. от мозъчен инсулт и оттогава се посвещава на работата за бърза реакция, създавайки фондация и привличайки институциите към програмата.

За ползите и работата по нея.


Програмата е заложила 5 учебни часа в училище, има впечатляващо цветно помагало и е напълно безплатна за децата.

До този момент „Бързи герои 112“ е обучила над 5800 деца в над 15 български общини, а чрез тях – през родители , баби и дядовци, а и приятели близо 40 хиляди души вече разпознават симптомите на мозъчния инсулт и могат да реагират в рамките на златните 3 часа.

Д-р Ивайло Петров припомни трите симптома на мозъчния инсулт.

За съжаление в МБАЛ Шумен пристигат пациенти 2-3 дни след мозъчен инсулт, сподели началникът на Неврологичното отделение д-р Георгиев. Ето защо са важни 90-те златни  минути от началото на симптомите, което включва идването на спешна помощ и техническото време за приемаме на пациента в болница.

От община Шумен се ангажираха да направят всичко необходимо програмата да влезе и убечните заведения, в които има около 3000 деца на възраст от 6 до 9 години.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа - традицията повелява

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..

публикувано на 23.12.24 в 08:30

Коледа на колела 2024

Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Награди за малки герои

Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...

публикувано на 20.12.24 в 13:50