Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бързи герои в действие

5
Снимка: Бързи герои 112

Здравно-образователната програма „Бързи герои 112“ бе представена в Шумен. Тя цели да обучи децата и родителите как да разпознават симптомите на инсулт и да действат правилно в случай на спешност. Насочена е към деца от 6 до 9 години и техните близки в усилията да бъдат информирани за „златните 90 минути“ за реакция при проява на 3-те основни симптома на мозъчния инсулт.

През последните години България е на първо място в Европа по смъртност и инвалидизация от инсулт, което прави програмата изключително необходима и полезна.

Всеки от 4 възрастни ще получи инсулт до края на живота си, подчерта  неврологът д-р Ивайло Петров, който посвети повече от 38 години  работа в МБАЛ - Шумен, включително като началник на Неврологичното отделение и председател на Комисията  по здравеопазване в Общинския съвет.

Какво още мотивира срещата с представители на институции и медии?

От 700 пациенти, които се лекуват всяка година с мозъчен инсулт, 600 са с мозъчен инфаркт. В най-добрия случай  1 - 2% се лекуват с тромболиза, защото идват късно. В Европа този процент стига до 20% . По последни данни от 2022 г. 25% от населението на Община Шумен е на възраст 65 плюс. Само усилията на медицинската общност не са достатъчни в борбата с инсулта, подчерта още д-р  Ивайло Петров. Той се запознава с програмата в детайли и е впечатлен от ефекта, който постига.

Двигател на „Бързи герои 112“ е Елица Хадживълчева, която губи съпруга си през 2016 г. от мозъчен инсулт и оттогава се посвещава на работата за бърза реакция, създавайки фондация и привличайки институциите към програмата.

За ползите и работата по нея.


Програмата е заложила 5 учебни часа в училище, има впечатляващо цветно помагало и е напълно безплатна за децата.

До този момент „Бързи герои 112“ е обучила над 5800 деца в над 15 български общини, а чрез тях – през родители , баби и дядовци, а и приятели близо 40 хиляди души вече разпознават симптомите на мозъчния инсулт и могат да реагират в рамките на златните 3 часа.

Д-р Ивайло Петров припомни трите симптома на мозъчния инсулт.

За съжаление в МБАЛ Шумен пристигат пациенти 2-3 дни след мозъчен инсулт, сподели началникът на Неврологичното отделение д-р Георгиев. Ето защо са важни 90-те златни  минути от началото на симптомите, което включва идването на спешна помощ и техническото време за приемаме на пациента в болница.

От община Шумен се ангажираха да направят всичко необходимо програмата да влезе и убечните заведения, в които има около 3000 деца на възраст от 6 до 9 години.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Открий мечтаната професия

5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен.  Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране .  Събитието..

публикувано на 05.04.25 в 11:11

Откриват мотосезона в Разград

С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..

публикувано на 05.04.25 в 10:14

Изпушваме ли парите си?

Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Стигмата на психичната болест

„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..

публикувано на 04.04.25 в 11:58
Атанас Радев

Младите търсят доходи, а не кариера

Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..

публикувано на 03.04.25 в 12:57

Гоблени и бродерия в Лайпциг

Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба.  Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..

публикувано на 03.04.25 в 11:17

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05