Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЧК събра 2,2 млн. лв. за пострадалите

Снимка: БЧК

Набраната сума от БЧК до момента е 2,2 млн. лв. в помощ на Турция и Сирия след разрушителното земетресение, заяви пред БНР д-р София Стоименова - главен секретар на БЧК. 

Първите преводи за над 1,8 млн. лв. вече са направени, каза тя. По думите й 720 хил. лв. са преведени за Сирия, останалите - за Турция. 

Д-р Стоименова съобщи, че на краткия номер 1466 в помощ на двете страни са получени над 470 хил. SMS-а. Набирането на финансови средства продължава.

"Това е изключително тежка хуманитарна ситуация. Това ще бъде трудна хуманитарна акция и операция. Тя ще бъде един маратон", посочи тя.

Д-р София Стоименова обяви, че в момента се събират само палатки и отоплителни уреди. Събирането на други помощи за момента е спряно. Имаме готовност да възобновим събирането на помощи, ако това е необходимо.

"Имаме информация и искане да се спазват международните принципи и правила за изпращане на хуманитарни помощи през граница и редица други документи. Набраните дарения се пакетират, обозначават и изпращат по съответна процедура", уточни тя. 

Всички наши спасители се върнаха, посочи д-р Стоименова и добави, че остават в готовност да изпратят друг екип, ако е необходимо. 

Тази сутрин вътрешният министър Иван Демерджиев инспектира военния самолет "Спартан", който е натоварен с помощи за Сирия. Пратката ще бъде изпратена към Бейрут, а от там ще бъде придвижена към Дамаск.


По публикацията работи: Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Леопардът забелязан край кв. "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 18:35

Ограничения заради жегата

На 26 юли /събота/ и 27 юли /неделя/ между 13:00 ч. и 21:00 ч. поради очакваните високи температури ще бъде ограничавано движението на камионите над 20 т по определени участъци от републиканската пътна мрежа на територията на 8 области, съобщава Агенция „Пътна инфраструктура“.  Ограничението се прилага за някои участъци от първи, втори и трети клас..

публикувано на 25.07.25 в 13:00

Планово без ток

Разград В периода 21.07.2025 г. - 25.07.2025 г., от 8:30 ч. до 17:00 ч., поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на с. Раковски, МТТ "Склад", ТП "ПС Раковски", всички ПС на ВИК, ВЕИ и базови станции на мобилни оператори намиращи се на територията на посоченото селище...

публикувано на 25.07.25 в 07:38

Времето в петък

Днес ще е слънчево, в сутрешните часове на места по Черноморието видимостта за кратко ще е намалена от мъгла.  Вятърът ще е слаб, по Черноморието до умерен от изток и югоизток. Максимални температури между 34° и 39°, по Черноморието от 28° до 33°,  за Шумен около 37°.  Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода 23°-26°. Измерените..

публикувано на 25.07.25 в 07:15

Времето днес

Температурата на въздуха в Североизточна България към 6:00 часа е от 19 градуса в Търговище до 24 градуса в Русе. В Шумен са измерени 20 градуса. Атмосферното налягане е 987 хектопаскала. Относителната влажност на въздуха е 90%. В района на Шумен падна краткотраен дъжд, в района на Разград валежът е придружен с гръмотевици.  Днес над Югоизточна България..

публикувано на 24.07.25 в 06:19

Планово без ток

В Шуменска област от 9:00 ч. до 17:00 ч., поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато захранването в с. Вълнари - ул. "Георги Димитров", ул. "Аврора", ул. "Дружба", ул. "Баба Тонка", както и в района нас. Звегор - СТП "ТКЗС" и  СТП "Център",  а също и в района нас. Панайот Волов –..

публикувано на 24.07.25 в 06:10

Такситата с повече време за настройка към еврото

До 30 октомври 2025 г. се удължава срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати Това предвиждат промени в Закона за въвеждане на еврото. Поправките  са предложени от Министерския съвет и вече са внесени в Народното събрание. Очаква се да бъдат разгледани преди 8 август тази година.  Удължаването на срока се..

публикувано на 22.07.25 в 13:07