В следващите два месеца в Русе може да се разгледа документалната изложба, озаглавена „Зараждане на гражданското общество в България (1987-1989)“. Експозицията, направена по инициатива на Държавната агенция „Архиви“ и Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в дунавския град, представя историята на първите протести в страната преди смяната на властта.
През 1987 година шест русенски жени и майки – Цонка Букурова, Тодорка Бобева, Стефка Монова, Албена Велкова, Вяра Георгиева и Евгения Желева забелязват, че обгазяването на Русе от отсрещния румънски град започва да има жестоки последици.
Благодарение на техните усилия в града се правят няколко демонстрации, с които да се обърне внимание върху геноцида, извършван върху русенци от гюргевския завод „Верахим“.
Екип на студия „Екран“ и режисьорът Юри Жиров заснемат един от протестите, правят интервюта с организаторките и с много от русенци, измъчени от битката за здравето на децата си. Този филм, който авторите му наричат „Дишай“, е показан на 8 март 1988 година в София.
На прожекцията в Дома на киното драматичните кадри предизвикват силна реакция и там, на място, веднага след като екранът угасва, започва сформирането на Комитета за спасяването на Русе.
Настоящата изложба, която представя първите граждански протести в България е подредена във фоайето на екоинспекцията в Русе. Тя може да се разгледа и в интерактивен вариант в сайта на институцията.
Автор на експозицията е Веселина Антонова - дългогодишен служител на Държавния архив в Русе.
Миглена Стефанова разговаря с нея за напрегнатите събития от преди 35 години.
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..
Трима непълнолетни бяха арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества, съобщиха от полицията. Единият от задържаните е 17-годишен, криминално проявен. По данни на полицията той е предоставил електронния опиат на 14-годишни ученици, обясни зам.-директорът на шуменската полиция комисар Пламен Тодоров. Чуйте..
Цените на стоките зависят от търсенето и предлагането. Ако една стока се търси, тя поскъпва. Това е принципът на пазарната икономика. Дали цените в хранителните магазини са резултат точно от този принцип и как в условията на пазарна икономика държавата все пак може да защити интересите на хората? На този въпрос отговоря финансовият анализатор Светозар..