Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната под лупа

Снимка: pixabay

Година след началото на военните действия в Украйна разделението в България става все по-силно и по-силно. То това си е традиционно за българина, но сега вече споровете във Фейсбук прерастват дори в закани за физическа саморазправа. От едната страна виждаме хора, които пращат други хора в Сибир, или при Путин, или при чукчите. От другата страна пък отвръщат със шарени знаменца под формата на стрелички. Абе въобще картинка.

Днес реших все пак да разбера, доколкото е възможно, през постовете на хората под публикациите на Радио Шумен и БНР за войната, какво мислят хората или по-просто казано за кого са. Разбира се, това с уговорката, че не може да се счита за официална статистика. За статистиката малко по-късно.

Тук ще се върна малко назад в годините на т.нар. български преход. Защо? Ами защото мога категорично да го твърдя това, българският народ винаги е бил разделен политически. Преди 1989 година се проповядваше, че Западът е прогнил и че всичко лошо идва оттам. Ами като всеки един строй и всяко едно общество, все има нещо, което не не е наред.

Последните 30 години пък сме свидетели на много добре задействана машина, която ни убеждава от сутрин до вечер, че простият Изток няма шанс над западните ценности. Къде обаче е истината? Както винаги някъде там. С пълна сила това важи и в настоящата ситуация във войната в Украйна.

Украинците казват: "Ние сме прави и сме жертва", същото се твърди и от руснаците. Разбира се, с уточнението, че Русия нападна Украйна.

И тук идва тънкият момент – ЗАЩО, ето това е въпросът, който според мен много малко хора си задават.

Защо Русия влезе в Украйна?

Често споровете в социалните мрежи се въртят около това, че Русия е агресор, казват едни, другите отговарят, че е била провокирана, но не от Украйна, а от Запада. Такива са и твърденията от официалните руски представителства. Но докато украинският президент Зеленски продължава да моли за западни оръжия, нека да погледнем в нашата си градинка.

Какво мисли българинът?

Цитирам някои от коментарите във Фейсбук страницата на Радио Шумен. "Гледам, че мурзилките от ранна утрин са налазили интернета. Слава на Украйна , украинския народ и армията им! А за хейтърчетата, които наричат геноцида, извършван от Руската федерация, операция, вие сте незряла, бездушна паплач. Всички, които смятат, че Русия не е нападала никого, заслужават и техните къщички да ги "освободят" по същия начин. Освобождават, убивайки ! Целият мислещ свят подкрепя Украйна срещу агресора И, само на българския путинофил му е невъзможно да приеме истината за болното, кремълско джудже".

"По точно великият САЩ и ЕС подкокоросаха Украйна за тази война. Русия дълго търпя издевателствата на украинците върху нейните руски граждани. Може и другата страна да давате какво е загубила. Аз не желая фашизмът да ми налага как, с кого и къде да ме заблуждават в лъжи. Военна операция, не война. Ако обяви война, тогава ще видим къде зимуват раците, защото сме вражеска държава".

"Напротив! Навършили са се точно 9 години, откакто киевският режим нападна Донбас. 14 000-те хиляди жертви от 2014 до 2022 година, потвърдени от ООН как ги наричаме? Пък и за какъв геноцид говорим - нали Украйна яко пердаши Русия".

Каква е статистиката?

Така, мисля, че казах достатъчно и за двете гледни точки. По-рано ви казах, че ще стигнем и до официалната статистика. Прясна, прясна, от вчера, за това какви са нагласите в българското общество.

Изследването е на Евробарометър, а всички данни могат да се видят на сайта на Българското национално радио. И така: България е страната в ЕС, в която процентът в подкрепа на финансирането и изпращането на военно оборудване за Украйна е най-малък, става ясно от проучването "Стандартен Евробарометър". То е оповестено в навечерието на първата годишнина от началото на руската агресия в Украйна. Едва в три страни членки мнозинството от анкетираните не подкрепят финансирането и изпращането на военно оборудване за Украйна. Това са Гърция с 59 на сто против, България с 57 на сто и Словакия с 56 на сто.

У нас 33 на сто са за финансиране и оръжейна помощ за Украйна, а 10 на сто нямат мнение. Същевременно 65 на сто или две трети от жителите на ЕС одобряват тези мерки. В България е най-слаба подкрепата за забрана руските държавни медии да излъчват в ЕС. Тя се одобрява само от 39%, докато 46 на сто са „против“. В ЕС спирането им има поддръжката на 67% от анкетираните. Макар мнозинството у нас да са съгласни, че трябва да намалим възможно най-бързо зависимостта си от руските енергийни източници, България е една от двете страни-членки, където така смятат по-малко от 7 от 10 анкетирани. Тук обаче сме отстъпили последното място на Словакия. Процентите в България са 65 „за“, 23 „против“ и 12 нямат мнение. Като цяло в ЕС за намаляване на зависимостта са 84 на сто от допитаните.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иззеха аудито на пиян

55-годишен мъж е засечен да шофира след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция. Малко след 16:00 часа вчера екип на РУ - Нови пазар спрял за проверка водач на лек автомобил "Ауди А4" в село Стоян Михайловски. Зад волана бил местен жител. Лъхал на алкохол. Тестван бил с дрегер. Отчетени са 2,30 промила. Задържан е за срок..

публикувано на 11.04.25 в 09:30

20 милиона за икономическо развитие

Община Шумен е готова да започне монтирането на 66 камери по първия етап от изграждането на градското видеонаблюдение, както и по втория етап – с още 77 броя камери. Това каза при представянето на проектобюджета на общината за 2025 г. в сектор икономика заместник-кметът по икономическо развитие Николай Колев.  Осигурили сме 20 милиона и 400 хиляди..

публикувано на 11.04.25 в 09:17

Планират лифт и подземен тунел в Шумен

ВиК ремонтите, подмяната на уличното осветление, подобряването на енергийната ефективност на големи обществени сгради в Шумен, озеленяването на града и изграждането на нови спортни и детски площадки са водещите приоритети в общинския проектобюджет за строителство за 2025 г.  Заложените задачи бяха изчетени от ресорния заместник-кмет инж. Андреан..

публикувано на 10.04.25 в 16:23

Подменят над 3000 улични лампи

Община Шумен започна поетапна подмяна на уличното осветление. Ще бъдат сменени 3065 лампи с нови енергоспестяващи LED осветителни тела.  Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. Новото улично осветление ще пести по около 250 хил. лв. По проекта ще се въведе и система за централизирано интелигентно..

публикувано на 10.04.25 в 15:42
ВиК - Шумен

Водата отново на фокус

Декларация до ВиК - Шумен изпратиха общинските съветници с настояване за отговор в най-кратък срок по проблемите с водата, касаещи шуменци. „След официалното откриване на пречиствателната станция за питейни води за нуждите на Шумен на 11.03.2025 продължава ли да се ползва непрекъснато за пречистване на доставяната от дружеството ви вода в града?..

публикувано на 10.04.25 в 13:17

Последно сбогом с Димитър Александров

Днес се простихме с бизнесмена, политика, общественика и дарителя Димитър Александров. Той ни напусна внезапно на 7 април на 63-годишна възраст. На поклонението в църквата "Свето Възнесение" в Шумен пред тленните останки на бившия народен представител и областен управител на Шумен и настоящ общински съветник присъстваха стотици общественици,..

публикувано на 10.04.25 в 12:34
Град Шумен

Великденски концерт в Шумен

Великденски концерт ще се проведе на 16 април - сряда, от 18:00 часа пред административната сграда на община Шумен. Сред главните изпълнители ще са Нина Николина и Калин Вельов – барабани и перкусии. В събитието ще се включат Мартин Ташев – тромпет и вокал, Мартин Денев – клавиши, Таня Първанова – вокал, както и местни състави. От вторник се..

публикувано на 10.04.25 в 11:54