Баба Марта дойде в шуменското Средно училище „Сава Доброплодни“, за да закичи с мартенички децата.
„Белият конец се усуква за дълъг живот, а червеният, за да прогони болестите“, каза тя на учениците от най-голямото шуменско училище.
След като изпратиха гостенката с дълго хоро, децата обясниха какъв за тях е смисълът на празника.
Въпреки че в Шумен вече има цъфнали дръвчета, децата казаха, че няма да бързат да връзват мартеничките си по клонките. Ще ги носят поне до края на месеца или докато не видят щъркел.
Успение на Пресвета Богородица е един от най-големите християнски празници, почитан от всички християни. Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малка Богородица - честването на Рождението на Дева Мария, който е на 8 септември. Имен ден имат над 179 хиляди българи. Мария остава най-разпространеното женско име у..
Преди три години започнаха инициативите за възстановяване на 163-годишния храм „Успение Богородично“ в ивановското село Табачка, област Русе. Тогава за свещенослужител в храма е назначен протойерей Димитър Димитров. „Църквата крайно се нуждаеше от ремонт. С много проблеми беше иконостасът, балконът отзад още се ремонтира. Колоните, които държат..
Лошото управление на водите води до безводие. Заради аварии в старата водопроводна мрежа и кражбите на вода хиляди домакинства остават на режим. Това коментира инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". По думите му, от Националния институт по метеорология и хидрология са оповестили данни пред парламента, че за миналата година количеството на..
Със специален плакет за участие от Италия се завърна юношеският танцов състав “Огнен ритъм” при НЧ “Боян Пенев - 1949” в Шумен. Той бе част от XIV Международен фолклорен фестивал “Marelandia” в Римини, Италия. 30 деца, на възраст 13-15 години, представиха там българския фолклор под ръководството на Ростислав Борисов. ,,Във фестивалната програма..
Пожарникари и горски служители продължават борбата с огъня в защитената местност Калимок - Бръшлен край Тутракан. Огънят е лумнал вчера. По приблизителна оценка пожарът е засегнал площ около 850 дка. Кметът на село Нова Черна каза пред Радио Шумен, че местността е трудносттъпна и най-ефективно ще бъде използването на въздушна техника..
В Разград започнаха да слагат нови съоръжения на местата на амортизираните. Смяната ще продължи до края на седмицата. Люлките, пързалките и катерушките са за деца до 3-годишна възраст, част от съоръженията се поставят в пясъчници, а други – върху ударопоглъщащи настилки. Предвижда се и смяна на ударопоглъщащи настилки на две площадки..
Когато сме в отпуск, много от нас искат да изхвърлят телефоните си и да преустановят всякакъв контакт с външния свят, за да си починем пълноценно. По същия начин „отпускът“ на децата – лятната ваканция, е време за почивка, игри и създаване на спомени. Във все по-конкурентния ни свят обаче бъдещият успех зависи от постоянните усилия и..