Бежанци от Украйна днес сключиха брак в Смядово. 32-годишният бесарабски българин Микола или Николай, както вече го знаят в Смядово, и 34-годишната Людмила се срещат в малкото градче преди година, когато войната ги кара да напуснат домовете си. Тогава кметът на Смядово Иванка Петрова осигури подслон за около 40 бягащи от войната украинци. Самата Петрова днес води церемонията, превърнала Люда и Коля в семейство.
„Радостна съм и съм благодарна на всички в Смядово“, казва Люда, която усилено учи български език, защото от 1 април започва работа в Старческия дом в града. Морякът Коля отново ще тръгне на път по море, защото както сам казва вече е глава на семайство и има нови отговорности към Людмила и нейният 13-годишен син Глеб.
Младото семейство, разбира се, мечтае за още деца. Синът на Люда каза, че се чувства добре в Смядово, продължава дистанционно обучението си в украинско училище, но иска да се върне в Херсон, където са приятелите му.
Кметът на Смядово Иванка Петрова не скри вълнението си преди сключването на брака, а и по време на ритуала.
Свидетели на младото семейство станаха сем. Йорданови от Смядово, които са ги приютили в собствената си къща. Йордан Йорданов заяви, че младите могат да останат в семейния му дом колкото пожелаят.
Гости на милото тържество бяха малка група близки и приятели на младоженците от Украйна и много смядовчани, за които Благовещение се оказа двоен празник.
Средното училище „Трайко Симеонов“ в Шумен е едно от включените в проекта „Успех за теб“. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на над 150 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Целта е да се насърчи личностното развитие на..
„Да си добър е красиво“ е темата на националния конкурс за детска рисунка, който организират от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“. Това е второто издание на надпреварата, която се ражда съвсем спонтанно преди година с идеята за училищно съревнование, което бързо се разраства в национален конкурс. Рисунки ще се приемат до 15 декември. В..
Как да си направиш Родина, когато се намираш на хиляди километри от нея, да съхраниш духа ѝ, да бъде винаги в сърцето ти? Рецептата, която предлагат от българското училище „Пейо Яворов“ в белгийския град Гент, е изучаване на българска история и география, български език и литература, а запазването на традициите - чрез създаването на фолклорни..
„Търсим подходящо общинско помещение за клубна база на инвалидите в Шумен“. Това увери заместник-кметът по здравеопазване и социална политика Светослава Хайнова, потърсена от репортер на Радио Шумен. Тя обясни, че след като се е оказало, че предложеното помещение в сградата на Бизнес центъра не е подходящо, се водят разговори за ползване на един от..
Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген? Темата за сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел . Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави..
Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час. Шестокласниците вече са правили драматизация на „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан..
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..