Местни хора се съмняват, че машинистите на злополучната товарна композиция са единствените виновни
Върховният касационен съд потвърди присъдите на машинистите Димитър Михнев и Радослав Петков за влаковата катастрофа в шуменското село Хитрино. Двамата получиха съответно 15 и 10 години затвор.
Окончателни присъди за трагедията в Хитрино
Заради високата скорост товарната композиция дерайлира и в ранните сутрешни часове селото беше разтърсено от взрив.
Хитрино вече има нов облик. На мястото на разрушените къщи са вдигнати нови домове, а жп инфраструктурата е възстановена. Селото има нова главна улица, отстранени са щетите от сградата на общината и близката детска градина. Остават обаче раните и спомените от жестокия инцидент.
Шенай Хюсеин е загубила най-близките си – съпруга и 18-годишния си син.
"Само машинистите ли са виновни? Къде са другите виновни? От фирмата, "Булмаркет"-а, железопътната линия – те къде са? Не, не, не е достатъчно за мен, не е справедливо. Все още има виновни, все още чакаме обезщетенията. Защо съдът спря делата за обезщетенията? Колко години станаха?"
След взрива Маргарита Великова живее втори живот. Нейният син я спасява от пламъците в разрушената им къща. Жената смята, че двамата машинисти не носят вина за инцидента.
"За мен машинистите не са виновни. Вината я хвърлят върху тях, но не е справедливо да бъдат осъдени. Макар че съм потърпевша, не съм водила дела и няма да водя – срещу тях. Пострада къщата, няма да забравя."
Цветан Цветков също е сред пострадалите от взрива. Мъжът е оцелял, но не и имуществото му.
"Такива са времената, такива са присъдите."
Продължава реализирането на реформата на социалните услуги в България. Конкретните мерки за закриване на домовете за хора с увреждания се изпълняват съобразно приетите планове за новата дългосрочна грижа, а мерките са съобразени с възможностите на държавния бюджет и възможностите за осигуряване на инвестиционни фондове. Това стана ясно по време на..
Митка Колева от село Осен, община Главиница, отглежда в двора си малко сърненце, което се казва Бамби. Бамби расте и е приятел с котки и кучета. Големият проблем на Митка е къде и кога ще бъде преместено животното. Чуйте репортаж по темата на Калина Грънчарова.
Отборът на СУ ,,Панайот Волов“ в Шумен спечели първо място на игрови компютърен форум, който се проведе за първи път в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Състезанието бе част от тридневната научна конференция с международно участие МАТТЕХ 2024. Срещата ни с победителите е повод да се помисли как компютърните игри могат..
30 448 938 лева са постъпленията от собствени приходи по бюджета на общината за първите девет месеца на тази година, стана ясно по време на отчета на първата година от управлението на кметския екип на община Шумен начело с проф. Христо Христов. Отчита се по-голяма събираемост – с над 4 млн. лева в сравнение с 2023. Събраните приходи от данъци са..
Учителят по физика, вдъхновител и съвременен будител Теодосий Теодосиев днес е в Шумен. В ранния следобед той разговаря с учениците на шуменската школа „А и Б“, а довечера от 17:30 часа в Регионалната библиотека “Стилиян Чилингиров” е срещата му с шуменската общественост. Темата на срещата е “Будителите на 21 век”. Школата по приложна математика..
Водата в язовир "Тича" за месец е намаляла с 6,71%. Нивото му към края на октомври, според данните на МОСВ, е 142 милиона кубика. Притокът на вода е 0,061, а разходът, който язовирът прави, е 1,6 кубически метра в секунда". Общият обем на е 311 милиона и 800 хиляди, а мъртвият, според спецификациите на съоръжението, е 40 милиона. Това ли обаче е..
От 5 години Морис Ванес живее в поповското село Помощица - обезлюдено поповско село, в което няма магазин, нито училище, няма и кръчма. Затова пък има най-много басейни на глава от населението. Постоянните му обитатели са 33-ма, но но пък има цели 8 басейна. 25 от къщите са изкупените от чужденци, от тях напълно обновени са 15. В село Помощица..