България налага временна забрана за внос на храни от Украйна, с изключение на стоките, които преминават транзит. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев в началото на днешното правителствено заседание.
"Основната причина е, че през последната година, противно на замисъла за така наречените коридори на солидарността, значителни обеми храни останаха в страната и разстроиха основни производствено-търговски вериги. Ако тази тенденция се запази и дори се усили, което е напълно реално след въведените аналогични забрани от други държави, е възможно да се стигне до крайно тежки последици за българския бизнес", обясни Донев.
"Като правителство, което работи и решава проблемите на българските граждани, ние не можем да допуснем това да се случи. Принудени сме да приемем тази национална мярка, тъй като отговорните европейски органи все още обмислят адекватен отговор на променените обстоятелства, до които доведоха коридорите на солидарността", аргументира предложението служебният премиер.
Гълъб Донев посочи още, че страната ни разчита на това „Брюксел да чуе и разбере позициите“ на държавите членки България, Полша, Унгария и Словакия и да преосмисли позицията си.
България остава солидарна с Украйна, но фалитите на българските селскостопански производители с нищо няма да допринесат за нейната кауза“, каза още министър-председателят.
На този етап няма информация колко дълго ще действа временната забрана за внос на храни от Украйна, но правителството ще приеме решение в тази посока на днешното си заседание.
Лек автомобил „Сеат“, с шуменска регистрация, управляван от 18-годишна девойка е излязъл в ляво от пътното платно и паднал в коритото на река Поройна в Шумен. Сигналът е получен в 01:04 часа тази нощ в оперативните дежурни части на ОДМВР Шумен и РДПБЗН Шумен. Пътният инцидент е станал на бул. „Симеон Велики“ в Шумен . Служители на..
Инициативният комитет от магистър-фармацевти, който обединява собственици на над 700 семейни аптеки в страната, изразява притеснение относно липсата на ясна подготовка и подкрепа за аптеките във връзка с предстоящото въвеждане на еврото и задължителното двойно етикетиране на цените. „Въвеждаме еврото – независимо дали го харесваме или не, и дали..
Между 15° и 18° бяха температурите в 6:00 ч. тази сутрин в региона. В Шумен са измерени 17 °, атмосферното налягане е 987 хектопаскала – нормално за месеца, до края на деня слабо ще се понижи, а относителната влажност на въздуха - 68%. Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Движението по пътя Шумен- Карнобат е възстановено, след инцидента, който стана в ранния следобед край Смядово, информират от Областната дирекция на МВР-Шумен. В него се удариха лек автомобил и джип. Към момента е известно, че водачът на джипа, който по първоначална информация е предприел изпреварване, навлязъл в насрещната лента и се е ударил челно в..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123 народни представители. 92 бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица". Кандидатите за..
83-годишна жена е катастрофирала тази сутрин на бул. "Мадара" в Шумен. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е подаден в 07:00 часа в оперативната дежурна част на Областната дирекция на МВР. По първоначални данни, жената е била зад волана на лек автомобил „Ауди“. Загубила е контрол над управлението, автомобилът е излязъл извън пътното платно и..
България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски. Община Шумен и Командването на военния гарнизон в Шумен организират днес тържествено честване на 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски и 147 години от Освобождението на град Шумен. Церемонията започва в 10:00 ч. пред паметника на Васил Левски (срещу Военното..