Събота вечер“, „Страстно обичам жените“, „Танго фантазия“, „Недей тъгува“, „Под жълтите листа на старата липа“ , „Питай звездите“ – това са само част от творбите на Йосиф Цанков, които шуменската публика ще чуе в програмата „Среща в приказка(та)“. Джаз концертът ще бъде представен за първи път извън София на сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ на 27 април от 19:05 часа.
Солист на концерта е внукът на композитора – тромбонистът Велислав Стоянов, аранжиментите и оркестрацията са дело на Милен Кукошаров. Участват още джаз музикантите Атанас Попов (барабани), Даниеле Феббо (контрабас) и Симфониета Шумен с диригент Любомир Денев – син.
Заслугите на Йосиф Цанков към българската музика са определили мястото му на основоположник на забавната музика в България. Шлагерите му печелят редовно наградите на публиката, зрителите и радиослушателите в многобройни фестивали и конкурси.
Той е автор на песни като: „Приказка“, „Лунни лъчи“, „Песен моя, обич моя“, „Пролет моя“, „Пеят сто китари“, „Целуни ме“, „Птици мои“, „Облаци“, „Море на младостта“, „Песен за София“ и много други. През 1970 г. неговата „Повей, ветре“ в изпълнение на Паша Христова е наградена с Голямата награда от фестивала „Златният Орфей“.
Премиерното концертно изпълнение на „Среща в приказка(та)“ извън столицата в Шумен е неслучайно. Градът жадува да слуша тази музика, към чието създаване са съпричастни четири свързани с него творчески личности, част от най-ранните години на Йосиф Цанков, казва Светослав Николов, изпълнителен директор на радио JAZZ FM.
Още за музикалното събитие може да чуете от интервюто на Миглена Стефанова със Светослав Николов, Велислав Стоянов и Милен Кукошаров.
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..