Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донорството като кауза

През изминалата седмица български спортисти, които не са чак толкова популярни на широката общественост, предизвикаха фурор в социалните мрежи. Единствените ни двама представители на Световното първенство за трансплантирани в Пърт, Австралия завоюваха два медала в турнира по плуване.

Георги Пеев от Хасково, който е единственият българин с два трансплантирани органа, печелил пет медала от едно европейско първенство, спечели злато на 100 метра бруст при състезателите от 40 до 49 години. Шуменецът Огнян Ганчев заслужи бронз на 100 метра гръб във възрастовата група 60 – 69 години, като за него това е първи медал от шампионат на планетата. Точно днес (27 април) се навършват 17 години от операцията, при която 63-годишният шуменец получава нов шанс за живот. 

Двамата българи признават, че по-важното за тях от спортните постижения е това, че благодарение на участието им в далечна Австралия темата за даряването на органи у нас доби по-голяма популярност.

Десислава Спирдонова разговаря с Огнян Ганчев след завръщането му на родна земя.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мехмед Юмер

Лулата на мира в ДПС

Снимката с ръкостискането на двамата враждуващи до вчера съпредседатели на ДПС Делян Пеевски и Джевдет Чакъров отправя послания към бившите и настоящите избиратели на партията на Ахмед Доган. Това каза за Радио Шумен журналистът Мехмед Юмер. „Г-н Пеевски и г-н Чакъров изпушиха лулата на мира. Те си стиснаха ръцете. Това беше изненадващ ход,..

публикувано на 28.05.25 в 15:43

Да помогнем на Симона

С молба за помощ се обърна към нас майката на 11-годишната Симона от Нови пазар. Детето страда от генетично заболяване и се нуждае от трансплантация на костен мозък, която ще бъде извършена в Турция. Сумата, от която се нуждае Симона и която е непосилна за семейството, е 80 000 евро. Желаещите да помогнат на момичето, могат да превеждат..

публикувано на 28.05.25 в 11:39

90% от селските улици са за ремонт

90% от улиците в малките населени места от община Шумен се нуждаят от ремонт. Поне така е в село Царев брод. „Всичко е правено преди 10 ноември, а от заема, теглен в предния мандат, са асфалтирани 4 улици, частично от кръстовище до кръстовище. Само една почти изцяло“, казва кметът Стефан Желев. Въпреки това, селото е все по-предпочитано от млади..

публикувано на 28.05.25 в 09:24

Български дух без граници

През учебната 2004/2005 г. Българското републиканско самоуправление създава Бъл­гарско училище за роден език, което в момента е единственият продължител на образователните традиции на българите в Унгария. Училището е част от унгарската образователна система. Разполага със специ­ално написани и издадени собствени учебници. В него се изучават..

публикувано на 28.05.25 в 08:29
Град Шумен

Електробуси по три линии

Електрическите автобуси, които ще тръгнат в Шумен, най-вероятно ще се движат по линиите 4, 7 и 9. Това съобщи управителят на „Пътнически автотранспорт – Шумен“ инж. Галин Банков. Промяна в разписанието на автобусите не се очаква на този етап, добави той. Кога ще тръгнат автобусите През делничните дни най-натоварената линия 4 е на интервали от..

публикувано на 27.05.25 в 14:27

Медици със стикери за солидарност

Медиците от Отделението по трансфузионна хематология в МБАЛ  -Шумен протестираха символично днес, без да спират работа. Те продължиха да обслужват желаещите кръводарители.  Шуменските медици подкрепят протеста на Националния център по трансфузионна хематология. Настояванията са за минимум 20 процента увеличение на заплатите и подобряване на..

публикувано на 27.05.25 в 13:49

Любородна искра в Кеймбридж

Българското училище “Васил Левски” в Кеймбридж изпраща с отлични резултати първата си сесия като изпитен център по общата европейска езикова рамка. „Обучението в нашето училище следва стандартите и изискванията на МОН. Имаме часове по български език и литература, по история и цивилизация, по география, по фолклорни танци. Имаме клуб..

публикувано на 27.05.25 в 08:48