Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От старопрестолна Плиска

7
Снимка: Радио Шумен

„Плиска е прекрасно място и трябва да направим необходимото то да се развива. 2 май трябва да бъде обявен за официален празник. В българския празничен календар доминират датите от Възрожденската и Новата история, а Средновековието е онова, върху което стъпваме и трябва да бъде част от националното ни самочувствие. Борис Михаил създава цивилизация, която Симеон надгражда. Самият Борис, подобно на император Константин Велики, е оценил предимствата на християнството, неговата сила и консолидираща роля. В известен смисъл и до днес се движим в посоката, зададена от Борис Михаил, въпросът е доколко добре я следваме“, заяви проф. Пламен Павлов.

„Плиска е голямото начало на българското връщане отсам Дунава. Ние сме длъжници на този сакрален градеж на древнобългарската цивилизационна енергия. Дължината на двореца корелира с дължината на тронната палата и мярата е една милионна част от дължината на земната обиколка. Тя съществува като космичен еквивалент на вложеното в структурата, в метриката, в пропорциите, в размерите на двореца в Плиска и на тронната палата. Тази сакрална мяра- дължината на тронната палата се оказва модулът, по който е проектирана и градена Голямата Базилика. Несъкрушимата памет на основите трябва да е доказателство какъв духовен ген носим“, посочи Христо Смоленов, почетният професор на Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров“ – Варна.

„Монументалната за своята епоха архитектура на Плиска е била адекватна на силата, на авторитета, на претенциите на българската държава да бъде доминанта на европейския континент- и за няколко десетилетия, това се е получило“, коментира доц. Павел Георгиев.

Проф. Георги Атанасов отново потвърди тезата, че кирилицата е създадена по времето на Борис I в Плиска. „В тази среда, при толкова интелектуална мощ е създадена кирилицата, тук и в манастирите около Плиска. Откриваме я ин ситу върху епиграфски паметници, които са там, където са създадени, не само в столичните центрове Плиска, Преслав и Дръстър, но и в провинциални крепости като например Скала. Т.е. това дело е имплантирано широко в недрата на българската народност през 10 век. Почти няма проучвана крепост в Североизточна България, където да не сме откривали закопчалки за книги и писала. Говорим за малките крепости като Одърци, Руйно, Окорш и т.н.“, заяви проф. Атанасов.

„Много е важно да изясним как е станало покръстването, многото спорове в историографията се дължат на поставянето само на въпросите къде и кога, без да се познава литургичната практика на църквата в ранното Средновековие. Това е константа, която не е търпяла никаква промяна. По канон подготовката за кръщение се е наричала катехизация или оглашение и е траела от 2 до 3 години. Едва тогава одобреният кандидат е бил кръщаван. Това важи и за царя, и за роба. По константинополски устав, действащ в 9 век, когато е кръщаван Свети княз Борис това е било в пълна сила. Руският княз Владимир също е бил кръстен по този устав и няма как Свети Цар Борис, както го нарича църквата, да е прескочил това оглашение. Според същия константинополски устав, патриархът кръщава само 5 пъти в годината и само в Константинопол. Това напълно обезмисля някои последни теории за старозагорски предания“, коментира проф. Магдалена Легкоступ.

Авторитетните ни историци бяха сред участниците в завършилата днес в НИАР "Плиска" втора Национална научна конференция по история, археология и архитектура „Св. Цар Борис I Михаил Покръстител и православната духовност и култура“.

С докладите от първата национална конференция е издаден сборник, който беше представен по време на форума. „Този сборник си има ясна физиономия. Той дава една панорама на тази епоха, която не е случайна, а е нашата матрица за бъдещето, колкото и да не го осъзнаваме в момента- велика сила, военна, културна, една от трите империи в тогавашния европейски и не само европейски свят“, коментира проф. Павлов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Последен срок за корекция

Днес изтича срокът за подаване на коригиращи данъчни декларации от физическите и юридическите лица, съобщават от НАП.    При откриване на грешка в декларираните данни,  гражданите и дружествата имат възможност еднократно да правят промени чрез подаване на нова декларация.  Физическите лица могат да коригират декларираните от тях данни по..

публикувано на 30.09.24 в 09:23

Студено и дъждовно

Под влияние на преминаващ добре изразен студен фронт, времето чувствително ще се влоши. С умерен, временно и силен вятър от северозапад ще нахлува много по-студен въздух. Ще е облачно и дъждовно, временно с гръмотевици и рязко усилване на вятъра. Не са изключени и локални градушки. На много места в Североизточна България, валежите ще са интензивни, със..

публикувано на 30.09.24 в 05:00

Без ток днес

Търговище Днес от 8:30 до 16:30 ще бъде прекъснато електрозахранването в района на част от с. Черковна (клиенти, захранени от СТП-2: ул. "Волга", ул. "Козлодуй", ул. "Бузлуджа", ул. "Марица", ул. "Захари Стоянов", ул. "Аврам Топалов"), общ. Търговище. Шумен От 9:00 до 17:00 ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с...

публикувано на 30.09.24 в 04:52

Времето през новата седмица

В понеделник с умерен, временно и силен вятър от северозапад ще продължи да нахлува студен въздух. Ще остане облачно и дъждовно. Все още на много места валежите ще са интензивни, със значителни сумарни количества, но по-късно те постепенно ще отслабнат. Температурите ще са почти без дневен ход – преобладаващи между 10° и 15°. Още през следващата..

публикувано на 29.09.24 в 15:06

Жълт и оранжев код за вятър и дъжд

Оранжев код за значителни дъждове с гръмотевици и опасност от градушки е обявен в по-голямата част от страната за днес. За северозападните области и за София град, кодът е жълт и е за силен вятър. През страната ще премине студен атмосферен фронт, облачността от запад-северозапад ще започне бързо да се увеличава и ще завали дъжд. След обяд..

публикувано на 29.09.24 в 09:31

Слънце, дъжд и гръмотевици

До обяд ще преобладава слънчево време, сутринта на места с ниска слоеста облачност или мъгла. Вятърът слаб до умерен от югоизточна четвърт, постепенно ще се обърне от северозапад. По преминаващ през страната студен атмосферен фронт, следобед облачността от запад постепенно ще се увеличи и с нея, първо във вътрешността на района, а до края на деня..

публикувано на 29.09.24 в 07:49

Слънчева събота

Измерените температури в 6:00 часа тази сутрин в Североизточна България са: 14 градуса в Шумен, 16 – в Разград, 19 – в Русе и Силистра. В Шумен атмосферното налягане е 988 хектопаскала, аотносителната влажност на въздуха № 97%. Днес ще е предимно слънчево, сутринта – на места мъгливо. Ще духа слаб вятър от югоизток. Максималните..

публикувано на 28.09.24 в 07:46