„Плиска е прекрасно място и трябва да направим необходимото то да се развива. 2 май трябва да бъде обявен за официален празник. В българския празничен календар доминират датите от Възрожденската и Новата история, а Средновековието е онова, върху което стъпваме и трябва да бъде част от националното ни самочувствие. Борис Михаил създава цивилизация, която Симеон надгражда. Самият Борис, подобно на император Константин Велики, е оценил предимствата на християнството, неговата сила и консолидираща роля. В известен смисъл и до днес се движим в посоката, зададена от Борис Михаил, въпросът е доколко добре я следваме“, заяви проф. Пламен Павлов.
„Плиска е голямото начало на българското връщане отсам Дунава. Ние сме длъжници на този сакрален градеж на древнобългарската цивилизационна енергия. Дължината на двореца корелира с дължината на тронната палата и мярата е една милионна част от дължината на земната обиколка. Тя съществува като космичен еквивалент на вложеното в структурата, в метриката, в пропорциите, в размерите на двореца в Плиска и на тронната палата. Тази сакрална мяра- дължината на тронната палата се оказва модулът, по който е проектирана и градена Голямата Базилика. Несъкрушимата памет на основите трябва да е доказателство какъв духовен ген носим“, посочи Христо Смоленов, почетният професор на Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров“ – Варна.
„Монументалната за своята епоха архитектура на Плиска е била адекватна на силата, на авторитета, на претенциите на българската държава да бъде доминанта на европейския континент- и за няколко десетилетия, това се е получило“, коментира доц. Павел Георгиев.
Проф. Георги Атанасов отново потвърди тезата, че кирилицата е създадена по времето на Борис I в Плиска. „В тази среда, при толкова интелектуална мощ е създадена кирилицата, тук и в манастирите около Плиска. Откриваме я ин ситу върху епиграфски паметници, които са там, където са създадени, не само в столичните центрове Плиска, Преслав и Дръстър, но и в провинциални крепости като например Скала. Т.е. това дело е имплантирано широко в недрата на българската народност през 10 век. Почти няма проучвана крепост в Североизточна България, където да не сме откривали закопчалки за книги и писала. Говорим за малките крепости като Одърци, Руйно, Окорш и т.н.“, заяви проф. Атанасов.
„Много е важно да изясним как е станало покръстването, многото спорове в историографията се дължат на поставянето само на въпросите къде и кога, без да се познава литургичната практика на църквата в ранното Средновековие. Това е константа, която не е търпяла никаква промяна. По канон подготовката за кръщение се е наричала катехизация или оглашение и е траела от 2 до 3 години. Едва тогава одобреният кандидат е бил кръщаван. Това важи и за царя, и за роба. По константинополски устав, действащ в 9 век, когато е кръщаван Свети княз Борис това е било в пълна сила. Руският княз Владимир също е бил кръстен по този устав и няма как Свети Цар Борис, както го нарича църквата, да е прескочил това оглашение. Според същия константинополски устав, патриархът кръщава само 5 пъти в годината и само в Константинопол. Това напълно обезмисля някои последни теории за старозагорски предания“, коментира проф. Магдалена Легкоступ.
Авторитетните ни историци бяха сред участниците в завършилата днес в НИАР "Плиска" втора Национална научна конференция по история, археология и архитектура „Св. Цар Борис I Михаил Покръстител и православната духовност и култура“.
С докладите от първата национална конференция е издаден сборник, който беше представен по време на форума. „Този сборник си има ясна физиономия. Той дава една панорама на тази епоха, която не е случайна, а е нашата матрица за бъдещето, колкото и да не го осъзнаваме в момента- велика сила, военна, културна, една от трите империи в тогавашния европейски и не само европейски свят“, коментира проф. Павлов.
За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища, информира БНТ. Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 -100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции . От Съюза на народните..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски, част от светите Седмочисленици. Той е известен в българската история като духовен просветител и чудотворец, един от последователите на славянските първоучители Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е патрон на първото българско висше училище - Софийския..
Започва 16-дневната кампания на активност срещу насилието, основано на пола, която ще са проведе от днес (25 ноември) до 10 декември. Радио Шумен припомня, че 25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените, а 10 декември – за Ден на човешките права. Домашното насилие в България продължава да оставя трайни белези..
Профилактика и неотложни ремонтни работи по съоръженията за доставка на електроенергия ще са причина за спиране на електрозахранването в населени места от Североизточна България и днес, на 25 ноември, съобщават от електроразпределителното дружество. В Русе нска област от 9:00 ч. до 16:00 ч. ще бъде прекъснато захранването в района на с. Червена..
Положителни са температурите в Североизточна България тази сутрин. Най-студено е в Шумен, където термометърът е отчел 1 градус, в Разград и Търговище – 2, в Русе и Силистра – 3 градуса. В Шумен атмосферното налягане е 1003 хектопаскала – много по-високо от средното за месеца, през деня ще остане почти без промяна; относителната влажност на въздуха..
Новата седмица ще започне с предимно слънчево време, временни заоблачавания ще има във вторник. Вятърът ще е слаб и често ще променя посоката си, през първия ден от източна четвърт, през втория от юг. Минимални температури от -2° до 3°, малко по-ниски във вторник, преобладаващи максимални между 5° и 10°. През следващите три дни ще има..
Предколедно търговско изложение на български стоки ще се проведе през следващата седмица на площад „Момина чешма“(Ларго) в Разград. Организатор е „Български бизнес форум“, който в партньорство с български общини провежда повече от 20 години националните изложения „С любов към българското“ и „Панаир на модата“. По този начин се стимулират малкият..