Почти 70 години след премахването му от комунистическата власт, Паметникът портал на славния 7-и Преславски пехотен полк в Шумен ще бъде възроден.
Предвижда се монументът да бъде изграден максимално близко до първоначалния му вид и размер. На 6 плочи ще бъдат изписани имената на загиналите от полка във войните за национално обединение (1885, 1912-1913 и 1915-1918 година). Ще бъдат поставени и двата автентични каменни лъва, които са запазени.
Паметникът портал на 7-а Преславска пехотна дружина е построен през 1927 г. по проект на шуменския архитект Кирил Рачев и e открит на 6 май. На основните мраморни плочи са били имената на повече от 2000 войници, подофицери и офицери, служили в полка и загинали за Отечеството.
Монументът е съборен през 1957 г. На неговото място с решение на БКП в района е построен Паметникът на свободата.
В момента са изготвени 3 варианта за изграждане новия Паметник портал, които са максимално близки до стария. Идеята и на трите проекта е той да бъде възстановен в оригиналния му вид и освен паметник да е и действащ портал.
За първи път е намерена снимка на монумента, която позволява да се видят повече подробности от неговия изглед.
След подробното издирване и сверяване на имената на загиналите са установени различия в изписването на няколкостотин имена и фамилии. От комисията, която е сформирана във връзка с възстановяването на паметника, призовават граждани, които пазят спомени и документи за свои близки, служили в полка и загинали във войните, да се свържат с Военното окръжие в Шумен и да помогнат за правилното изписване на имената им.
Списък с имената на загиналите от 7-и Преславски пехотен полк
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..