140 студенти от 17 университета в страната ще участват в 45-ото издание на студентския литературен конкурс „Боян Пенев“, който се провежда в Шумен. Това е един от най-старите литературни конкурси и единствения за студенти. Голямата награда е осигурена от Община Шумен и е издаване на книга на автор-студент. За откриването на конкурса Художествата галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен подари портрет на Боян Пенев - копие на картината на Милка Пейкова, чийто оригинал е собственост на шуменската галерия.
45-отото издание на Националния студентски литературен конкурс "Боян Пенев" се открива утре и ще продължи до неделя. Организатори на най-старата литературна надпревара за студенти са Шуменският университет "Епископ Константин Преславски" и Община Шумен.По регламент могат да участват само студенти и докторанти от български висши училища с творби в 3 направления: поезия, белетристика и критика.
Очакванията са и тази година по време на литературните пленери да се създадат много стойностни текстове, каза доц Юрий Проданов - директор на Университетски литературен център "Боян пенев".
По неговите думи, програмата е изключително интересна. По време на пленерите студентите ще бъдат въведени в потайностите на Безистена.
"Надяваме се да бъдат създадени хубави текстове, които после да бъдат поместени в "Литературен вестник", каза той.
И тази година журито е със Захари Карабашлиев, Петър Чухов и проф. Пламен Дойнов. По традиция конкурсът ще завърши с дискусия с журито в Студио 3 на Радио Шумен.
Награждаването на лауреатите на 21 май е пред паметника на Иван Пейчев в Шумен.
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..