Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието към Covid ваксините ли води до отлив от задължителните имунизации в Силистренско?

3
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В област Силистра ваксиниралите се срещу Covid-19 са 57 000 души, което директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Теодора Начева определя като твърде незадоволителен брой. Според нея страхът и недоверието са разбираеми, но това е засегнало и задължителните ваксинации, предвидени в имунизационния календар.

Доктор Начева припомня, че задължителни са ваксините срещу полиомиелит, морбили, и хепатит, дифтерия, коклюш - все заболявания, за които е постигнат много висок резултат в годините назад, а сега сме паднали на ниво около и под 90%, а някъде има и по около 70 процента обхват. Според нея по този начин рискът от епидемии нараства.

Твърдение: Недоверието към ваксините срещу Covid-19 е довело до отлив от задължителните ваксинации при децата.

В интервю за БНР преди дни проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, изрази мнение, че покрай ваксините за коронавирус недоверието се е пренесло и върху другите ваксини. "Не трябва да се пропускат ваксините, които са за дифтерия и детски паралич, за морбили, заушка и рубеола", категоричен е професор Кантарджиев.

Като личен лекар и педиатър в Силистра д-р Дима Христова посочи, че в нейната практика няма родителски отказа. Тя обясни, че проблема покрай Covid пандемията е било забавянето в сроковете за поставяне на задължителните ваксинации. Според нея друг е проблемът за ниското ниво на имунизация в региона:

"За нашия регион много деца се раждат в България и след това с родителите се изселват в чужбина. Това дете продължава да стои като пациент, но при една проверка остава с незавършен имунизационен курс от задължителните ваксини. Правим първата и то заминава в чужбина".

РЗИ-Силистра/Незабравка Кирова

Анкета сред млади майки в Силистра показа, че са настроени положително към ваксините в задължителния календар.

За да се постигне ефект на масов имунитет срещу дадено заболяване, е необходимо имунизационният обхват да е поне 93 %, смята д-р Боряна Кочева, главен инспектор в дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Силистра. Оптималната стойност е дори 95 на сто, но този обхват засега не може да се постигне, признава доктор Кочева.

В противен случай опасностите остават. Преди години в Силистра имаше епидемия от морбили и се наложи кампанийно, по села и училища, в полеви условия да се поставят ваксини.

Според директора на РЗИ Силистра д-р Теодора Начева вниманието на личните лекари и родителите трябва да се насочи сега и към ваксините в кърмаческа възраст срещу ротавирусните инфекции.

По думите ѝ след началото на програмата за профилактика е бил постигнат обхват от 85%, при което са били наблюдавани само единични случаи на зараза. Тя обаче вижда риск сега, когато пада бройката на ваксинираните.


Заключение

Твърдението, че недоверието към Covid ваксините е причина за отлив от задължителните имунизации при деца в Силистренско е ПОДВЕЖДАЩО. Това недоверие е само една от причините, но има и други като голямата миграция към чужбина, посочват лекари. Друга е ситуацията при възрастните над 18 години, които подлежат на имунизация срещу дифтерия и тетанус. Личният лекар д-р Дима Христова посочва, че нивото при тях винаги е било ниско, но през последните три години върви съвсем слабо. Тази тенденция тя директно обвърза с отминалата пандемия от Covid-19.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Язовир

Водата все още е мътна

Водата в населените места, които се водоснабдяват от язовир „Тича“, все още е с повишена мътност. Това съобщава Регионалната здравна инспекция изследване в Шумен на сайта си. Лабораторният контрол е проведен в периода 5 – 11 февруари, включително. От РЗИ препоръчват водата от чешмите в Шумен, Велики Преслав, с. Панайот Волово, с...

публикувано на 11.02.25 в 15:51

Награди на Орфей

Общо 6 награди "Лира на Орфей" спечелиха студенти от Шуменския университет на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“.  Надпреварата се състоя в  Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.  Четирите студентки от специалността “Педагогика на обучението по музика” получиха..

публикувано на 11.02.25 в 14:44

Вино и любов

Романтичен концерт „Вино и любов“ представят в страната джаз изпълнителят Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова. На 13 февруари музикалният спектакъл със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков ще бъде в Шумен, на 14 февруари – в Разград, а на 15 февруари – в Добрич.  В програмата "Вино и любов" публиката ще се..

публикувано на 11.02.25 в 13:48

Удар на пешеходна пътека

82-годишна жена е била ударена от лек автомобил на пешеходна пътека. Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът станал преди минути на ул. "Съединение" до Младежкия дом в Шумен. На място пристигнали екип на спешна помощ, който откарал пострадалата в болницата и два екипа на полицията. Жената е със счупен крак. Водачът на лекия автомобил е..

публикувано на 11.02.25 в 13:30
Регионална библиотека “Любен Каравелов” – Русе

Библиотеката на 137

137 години се навършват днес от основаването на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Тя е едно от най-старите духовни средища в България. Началото е поставено през 1888 г. от родолюбиви българи с материалната подкрепа на Градската община. Днес работата на културната институция е посветена на модерния прочит на историята, на..

публикувано на 11.02.25 в 13:16

АНТИСПИН кампания в Шумен

Вторият етап от Националната АНТИСПИН кампания по случай празника на влюбените се провежда през февруари. Мотото на кампанията е „Предай нататък – любовта, не вируса!“. Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен и тази година организира здравно-информационна кампания за отбелязването на 14 февруари „Свети Валентин – ден на влюбените“...

публикувано на 11.02.25 в 12:18

Кметски вот във Върбак

Частични избори за кмет на хитринското село Върбак ще се проведат на 16 март. Крайният срок за подаване на документи за регистрация на партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети за участие в изборите е 13 февруари (включително). Регистрацията се извършва в сградата на Общинската администрация Хитрино всеки делничен ден..

публикувано на 11.02.25 в 11:05