В област Силистра ваксиниралите се срещу Covid-19 са 57 000 души, което директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Теодора Начева определя като твърде незадоволителен брой. Според нея страхът и недоверието са разбираеми, но това е засегнало и задължителните ваксинации, предвидени в имунизационния календар.
Доктор Начева припомня, че задължителни са ваксините срещу полиомиелит, морбили, и хепатит, дифтерия, коклюш - все заболявания, за които е постигнат много висок резултат в годините назад, а сега сме паднали на ниво около и под 90%, а някъде има и по около 70 процента обхват. Според нея по този начин рискът от епидемии нараства.
В интервю за БНР преди дни проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, изрази мнение, че покрай ваксините за коронавирус недоверието се е пренесло и върху другите ваксини. "Не трябва да се пропускат ваксините, които са за дифтерия и детски паралич, за морбили, заушка и рубеола", категоричен е професор Кантарджиев.
Като личен лекар и педиатър в Силистра д-р Дима Христова посочи, че в нейната практика няма родителски отказа. Тя обясни, че проблема покрай Covid пандемията е било забавянето в сроковете за поставяне на задължителните ваксинации. Според нея друг е проблемът за ниското ниво на имунизация в региона:
"За нашия регион много деца се раждат в България и след това с родителите се изселват в чужбина. Това дете продължава да стои като пациент, но при една проверка остава с незавършен имунизационен курс от задължителните ваксини. Правим първата и то заминава в чужбина".
Анкета сред млади майки в Силистра показа, че са настроени положително към ваксините в задължителния календар.
За да се постигне ефект на масов имунитет срещу дадено заболяване, е необходимо имунизационният обхват да е поне 93 %, смята д-р Боряна Кочева, главен инспектор в дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Силистра. Оптималната стойност е дори 95 на сто, но този обхват засега не може да се постигне, признава доктор Кочева.
В противен случай опасностите остават. Преди години в Силистра имаше епидемия от морбили и се наложи кампанийно, по села и училища, в полеви условия да се поставят ваксини.
Според директора на РЗИ Силистра д-р Теодора Начева вниманието на личните лекари и родителите трябва да се насочи сега и към ваксините в кърмаческа възраст срещу ротавирусните инфекции.
По думите ѝ след началото на програмата за профилактика е бил постигнат обхват от 85%, при което са били наблюдавани само единични случаи на зараза. Тя обаче вижда риск сега, когато пада бройката на ваксинираните.
Твърдението, че недоверието към Covid ваксините е причина за отлив от задължителните имунизации при деца в Силистренско е ПОДВЕЖДАЩО. Това недоверие е само една от причините, но има и други като голямата миграция към чужбина, посочват лекари. Друга е ситуацията при възрастните над 18 години, които подлежат на имунизация срещу дифтерия и тетанус. Личният лекар д-р Дима Христова посочва, че нивото при тях винаги е било ниско, но през последните три години върви съвсем слабо. Тази тенденция тя директно обвърза с отминалата пандемия от Covid-19.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Екипите на фирмата изпълнител са започнали да монтират електромуфите. Дейностите вървят по план. Докато няма вода в Шумен, екипи на ВиК са отстранили три аварии в града. Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост. Ако не се появят нови проблеми, утре сутрин между 5:00 и 6:00 часа..
В четири шуменски села се забранява ползването на питейна вода за непитейни нужди. Кметската заповед се отнася за Костена река, Друмево, Струйно, Кладенец. Заповедта влиза в сила от 25 юли и е във връзка с писмо от управителя на ВиК – Шумен Иван Пушкаров, с което информира за нарушено водоподаване в населени места на територията на община Шумен...
73-годишна жена загина при пожар в дома си в Исперих. Това съобщават от разградската полиция. Около 14.00 часа на 22 юли жената запалила сухи треви в градината си, но огънят се разраснал и навлязъл в съседни имоти. При опит да гаси пожара пострадала тежко. Към 17.40 часа в хода на пожарогасителни действия огнеборци намерили трупа ѝ. Тялото е откарано..
Пастрокът, блъснал 16-годишно дете с автомобил, остава за постоянно в ареста, реши Окръжният съд в Русе. Повдигнати са му четири обвинения - опит за убийство, умишлено причинено пътно произшествие с причиняване на средни телесни повреди, шофиране в пияно състояние и след употреба на наркотици, каза пред журналисти зам. окръжният прокурор на Русе..
Ансамбълът за народни песни и танци „Шумен“ взе участие в 65-ото издание на фолклорния фестивал „Hello! Schoten!“ в гр. Схотен, Белгия. В рамките на седемте фестивални дни шуменци представиха различни музикално-танцови програми, с които впечатлиха както публиката, така и останалите участници от Коста Рика, Уругвай, Кения, Турция, Испания и местните..
Фирмата изпълнител започна работа по аварията на новия довеждащ водопровод на Шумен. Това е първата голяма повреда, откакто съоръжението е подменено по европроект на стойност 126 млн. лв. Тестовият период продължава. Това съобщи Лъчезар Лалов - технически ръководител на фирмата изпълнител. Аварията е на Лот 1, където все още няма акт 16, за..
Започна ремонтът на отсечката от кръговото кръстовище на 7-ми километър през Лозево до моста по пътя за Новосел. Участъкът е 7 км и 200 метра. Стартът на дейностите беше даден от кмета на Шумен Христо Христов, заместника му по строителство Андреан Ваньов, кмета на Лозево Петър Атанасов и техническия директор на фирмата изпълнител Асен Тодоров...