В област Силистра ваксиниралите се срещу Covid-19 са 57 000 души, което директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Теодора Начева определя като твърде незадоволителен брой. Според нея страхът и недоверието са разбираеми, но това е засегнало и задължителните ваксинации, предвидени в имунизационния календар.
Доктор Начева припомня, че задължителни са ваксините срещу полиомиелит, морбили, и хепатит, дифтерия, коклюш - все заболявания, за които е постигнат много висок резултат в годините назад, а сега сме паднали на ниво около и под 90%, а някъде има и по около 70 процента обхват. Според нея по този начин рискът от епидемии нараства.
В интервю за БНР преди дни проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, изрази мнение, че покрай ваксините за коронавирус недоверието се е пренесло и върху другите ваксини. "Не трябва да се пропускат ваксините, които са за дифтерия и детски паралич, за морбили, заушка и рубеола", категоричен е професор Кантарджиев.
Като личен лекар и педиатър в Силистра д-р Дима Христова посочи, че в нейната практика няма родителски отказа. Тя обясни, че проблема покрай Covid пандемията е било забавянето в сроковете за поставяне на задължителните ваксинации. Според нея друг е проблемът за ниското ниво на имунизация в региона:
"За нашия регион много деца се раждат в България и след това с родителите се изселват в чужбина. Това дете продължава да стои като пациент, но при една проверка остава с незавършен имунизационен курс от задължителните ваксини. Правим първата и то заминава в чужбина".
Анкета сред млади майки в Силистра показа, че са настроени положително към ваксините в задължителния календар.
За да се постигне ефект на масов имунитет срещу дадено заболяване, е необходимо имунизационният обхват да е поне 93 %, смята д-р Боряна Кочева, главен инспектор в дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Силистра. Оптималната стойност е дори 95 на сто, но този обхват засега не може да се постигне, признава доктор Кочева.
В противен случай опасностите остават. Преди години в Силистра имаше епидемия от морбили и се наложи кампанийно, по села и училища, в полеви условия да се поставят ваксини.
Според директора на РЗИ Силистра д-р Теодора Начева вниманието на личните лекари и родителите трябва да се насочи сега и към ваксините в кърмаческа възраст срещу ротавирусните инфекции.
По думите ѝ след началото на програмата за профилактика е бил постигнат обхват от 85%, при което са били наблюдавани само единични случаи на зараза. Тя обаче вижда риск сега, когато пада бройката на ваксинираните.
Твърдението, че недоверието към Covid ваксините е причина за отлив от задължителните имунизации при деца в Силистренско е ПОДВЕЖДАЩО. Това недоверие е само една от причините, но има и други като голямата миграция към чужбина, посочват лекари. Друга е ситуацията при възрастните над 18 години, които подлежат на имунизация срещу дифтерия и тетанус. Личният лекар д-р Дима Христова посочва, че нивото при тях винаги е било ниско, но през последните три години върви съвсем слабо. Тази тенденция тя директно обвърза с отминалата пандемия от Covid-19.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Водата в населените места, които се водоснабдяват от язовир „Тича“, все още е с повишена мътност. Това съобщава Регионалната здравна инспекция изследване в Шумен на сайта си. Лабораторният контрол е проведен в периода 5 – 11 февруари, включително. От РЗИ препоръчват водата от чешмите в Шумен, Велики Преслав, с. Панайот Волово, с...
Общо 6 награди "Лира на Орфей" спечелиха студенти от Шуменския университет на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“. Надпреварата се състоя в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Четирите студентки от специалността “Педагогика на обучението по музика” получиха..
Романтичен концерт „Вино и любов“ представят в страната джаз изпълнителят Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова. На 13 февруари музикалният спектакъл със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков ще бъде в Шумен, на 14 февруари – в Разград, а на 15 февруари – в Добрич. В програмата "Вино и любов" публиката ще се..
82-годишна жена е била ударена от лек автомобил на пешеходна пътека. Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът станал преди минути на ул. "Съединение" до Младежкия дом в Шумен. На място пристигнали екип на спешна помощ, който откарал пострадалата в болницата и два екипа на полицията. Жената е със счупен крак. Водачът на лекия автомобил е..
137 години се навършват днес от основаването на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Тя е едно от най-старите духовни средища в България. Началото е поставено през 1888 г. от родолюбиви българи с материалната подкрепа на Градската община. Днес работата на културната институция е посветена на модерния прочит на историята, на..
Вторият етап от Националната АНТИСПИН кампания по случай празника на влюбените се провежда през февруари. Мотото на кампанията е „Предай нататък – любовта, не вируса!“. Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен и тази година организира здравно-информационна кампания за отбелязването на 14 февруари „Свети Валентин – ден на влюбените“...
Частични избори за кмет на хитринското село Върбак ще се проведат на 16 март. Крайният срок за подаване на документи за регистрация на партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети за участие в изборите е 13 февруари (включително). Регистрацията се извършва в сградата на Общинската администрация Хитрино всеки делничен ден..