Силистра винаги е бил градът с най-скъпа вода. От януари цената за един кубик е 5,28 лв. Преди дни стана ясно, че на водоснабдителното дружество в града е наложена финансова корекция от близо 2 милиона лева по т.нар. воден цикъл. Това събуди страховете на хората в региона, че може цената може отново да се повиши.
Директорът на ВиК Силистра инж. Тошко Тодоров е категоричен, че заради тази корекция няма да има последици за потребителите.
През януари е направена финансова инспекция на изпълнението на проекта. От последвалите предварителни доклади по ревизията става ясно, че ще се предложи корекция във финансирането.
"Цената на водата в Силистра и във всяко друго населено място по никакъв начин не е обвързана с реализирането на проекти по воден цикъл", категоричен е Тошко Тодоров. Той припомни, че цената се основава на бизнес план на всяко дружество като се отчита социалната поносимост.
По думите на Тодоров ВиК Силистра е предприела действия по обжалване на корекцията, но ако санкцията бъде наложена, средствата ще ги плати дружеството. Неговата прогноза е, че на този етап няма причини да се прогнозира увеличение на цената на водата.
През миналата година, когато цената на водата достигна 5,03 лв., бе направен коментар, че е под нивото на социална поносимост и че по принцип чрез поскъпването на услугите водното дружество разчита да изпълни проекта по т.нар. воден цикъл в Силистра и селата Калипетрово и Айдемир, който вече е към своя край.
Според новия бизнес план се очаква до 2025 година цената на водата в Силистренско да надхвърли 5,60 лв.
Твърдението, че цената на водата в Силистра ще поскъпне заради глоба на местното ВиК дружество, е НЕВЯРНО. Самата корекция, ако бъде потвърдена, няма да се отрази в ценообразуването. В същото време от водното дружество признават, че чрез поскъпване на услугите се генерира финансовият ресурс за реализацията на проекта за воден цикъл.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Ежедневно милиони хора разчитат на спешния телефон 112, а днес обръщаме по-специално внимание на неговата важност. През 2009 г. 11 февруари е обявен за Европейски ден на телефон 112. Телефонът за спешни повиквания позволява на гражданите във всички страни от Европейския съюз и България да получат бърза и навременна помощ от полицията,..
След като на 24 януари в Хърватия започна общонационален бойкот на някои от големите търговски вериги, верижна реакция последва в повечето страни на Балканите. Доводът навсякъде са високите цени най-вече в големите търговски вериги, които са смятани за необосновани. В България тази верижна реакция ще „навести“ потребителите на 13 февруари,..
Може 1 март да ви се струва далеч, но първите продавачи на мартеници вече украсиха в бяло и червено центъра на Шумен. Цените са от левче до 20 лева за най-големите, с които може да украсите дома си. Изобилства от модели и лични хрумвания на продавачите, още повече, че някои са и майстори на мартеници, а не прекупвачи. Като Мариела Василева,..
Над 160 кошера има в пчелното си стопанство в село Кривня Фатме Наим. Тя навлиза в занаята като „чирак“ в Италия, а вече над 10 години у нас се занимава с пчелите, кошерите и ваденето на мед. Миналата година не е била от лесните. Медът, който е успяла да извади е бил наполовина от обичайното, което успяват да произведат "нейните момичета",..
Бойкотът е силен инструмент за заостряне на вниманието върху даден проблем, но решенията оттам нататък са въпрос на много по-различен и смислен разговор, заяви за Радио Шумен Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“, по повод готвения бойкот срещу търговските вериги на 13 февруари (четвъртък)...
По 54 измами са работили разследващи полицаи в област Шумен през миналата година. 8 от тях, колкото и през предходната година, са на възрастни хора, които са повярвали на старите схеми „пари за лечение на близък“ или „помощ на полицията“. На фона на устойчивост на телефонните мошеничества, се появяват и нови схеми, в които жертва стават и..
Татяна Терзиева е родена в третия по големина град на Казахстан, живее като дете в Северен Кавказ, но сърцето й винаги е било българско. Татяна, с моминска фамилия Чендева, е кримска българка и подчертава това с нескрита гордост. В края на 19 век предците й бягат от османските нашественици и се заселват в южната част на Кримския полуостров, където..