Силистра винаги е бил градът с най-скъпа вода. От януари цената за един кубик е 5,28 лв. Преди дни стана ясно, че на водоснабдителното дружество в града е наложена финансова корекция от близо 2 милиона лева по т.нар. воден цикъл. Това събуди страховете на хората в региона, че може цената може отново да се повиши.
Директорът на ВиК Силистра инж. Тошко Тодоров е категоричен, че заради тази корекция няма да има последици за потребителите.
През януари е направена финансова инспекция на изпълнението на проекта. От последвалите предварителни доклади по ревизията става ясно, че ще се предложи корекция във финансирането.
"Цената на водата в Силистра и във всяко друго населено място по никакъв начин не е обвързана с реализирането на проекти по воден цикъл", категоричен е Тошко Тодоров. Той припомни, че цената се основава на бизнес план на всяко дружество като се отчита социалната поносимост.
По думите на Тодоров ВиК Силистра е предприела действия по обжалване на корекцията, но ако санкцията бъде наложена, средствата ще ги плати дружеството. Неговата прогноза е, че на този етап няма причини да се прогнозира увеличение на цената на водата.
През миналата година, когато цената на водата достигна 5,03 лв., бе направен коментар, че е под нивото на социална поносимост и че по принцип чрез поскъпването на услугите водното дружество разчита да изпълни проекта по т.нар. воден цикъл в Силистра и селата Калипетрово и Айдемир, който вече е към своя край.
Според новия бизнес план се очаква до 2025 година цената на водата в Силистренско да надхвърли 5,60 лв.
Твърдението, че цената на водата в Силистра ще поскъпне заради глоба на местното ВиК дружество, е НЕВЯРНО. Самата корекция, ако бъде потвърдена, няма да се отрази в ценообразуването. В същото време от водното дружество признават, че чрез поскъпване на услугите се генерира финансовият ресурс за реализацията на проекта за воден цикъл.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Започна монтажът на нови камери с висока резолюция на територията на община Нови пазар. Устройствата за видеонаблюдение ще бъдат поставени както в града, така и в някои от селата от общината. Камерите ще бъдат разположени на специално избрани места, а целта е да е се повиши сигурността на жителите и да бъдат по-лесно разкривани и намалени вандалските..
Училището за настоящи и бъдещи родители отваря врати днес в болница "Медика" в Русе. Това е инициатива от 2020 година, която за втори път е във формата, избран през миналата. В него опитни лекари и акушери от университетското здравно заведение ще предоставят на майките и татковците знания, сигурност и увереност в грижите за тяхното дете...
След по-малко от месец ще излезе конвергентният доклад, от който ще стане ясно ще се присъедини ли България към еврозоната от 1 януари 2026 г. За това действие има аргументи "за", има и "против". Икономистът Григор Сарийски смята, че не е сега моментът за влизане в еврозоната. Условията, които е приела България с договора за присъединяване към..
Кога ще разцъфти Шумен? Какво се случва с водната каскада към паметник "Създатели на българската държава" и фонтаните в центъра ? Има ли цветя и поддържани градинки във вашия квартал? Каменните цветарници по централната пешеходна зона на Шумен са празни или с рехави цветенца. Поддържани квартални градинки почти липсват и шуменци..
Над 1800 студенти на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ се дипломираха днес. Церемонията се състоя в зала "Арена Шумен". Повече от 600 бакалаври и магистри, и техните близки присъстваха на тържествената и много емоционална церемония, в която имаше и радост, и гордост, и сълзи. Ректорът на университета проф. Наталия Витанова..
Кубрат посреща в събота любители на ретро автомобилите и мотоциклетите. Повече от 130 са получените заявки за участие от цялата страна. Деветото издание на ретро парада започва от 10 часа на площад „Възраждане“ и т ази година атрактивните стари возила няма да шестват по улиците на града, обясниха организаторите от ретро клуб „Хан Кубрат“. Причината..
Общините се справят все по-добре с управлението на отпадъците, но отговорностите им в сферата на екологията ще растат. Нови промени в законодателството бяха представени от Министерството на околната среда и водите по време на 63-ата асамблея на Асоциацията на еколозите от общините в България, а домакин на форума, който продължава и днес, е Разград...