Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несигурност за Русия

| обновено на 26.06.23 в 14:08
Снимка: Иван Русланов, БНР

През уикенда протече открит конфликт между частната армия от наемници „Вагнер“ и руската държава. Лидерът на „Вагнер“ Евгений Пригожин след многократни вербални публични атаки срещу командването на редовната руска армия, персонално срещу генералите Шойгу и Герасимов, разпореди военна колона на "Вагнер" да се отправи към руската столица Москва и нарече „Поход за справедливост“ инициативата. Тя премина, без да срещне съпротива, през няколко руски града. Унищожи руски самолет и няколко руски хеликоптера. 

Руският президент Путин в събота направи обръщение към нацията, като критикува действията на тези, които разделят руското общество и обяви, че виновните ще бъдат наказани. Имаше публикации, че срещу лидера на „Вагнер“ са повдигнати и  обвинения. В събота вечерта обаче информационни агенции потвърдиха, че Пригожин е взел решение да преразгледа решението си да влезе с армия в Москва с мотива, че не иска да пролива руска кръв. Появиха се публикации, че след разговор с беларуския президент Лукашенко, Пригожин е приел да се отправи към Беларус, а бойците от „Вагнер“ да се завърнат в лагерите си или на фронта в Украйна. Едва днес беше отменен въведеният в събота заради военната колона на "Вагнер" „режим на контратерористична операция в Москва и Московска област“.

Според редица анализатори, такава развръзка на конфликта между основателя на "Вагнер" и руската държава руши имиджа на Путин, а оставя Пригожин без контрол над частната наемническа армия.

Какви са индикаторите, че несигурността в Русия расте, какво ще се случи с Пригожин и Путин след конфликта, как руската военна междуособица рефлектира на войната на Русия с Украйна и способства ли успеха на украинската контраофанзива, чуйте от разговора с международния анализатор и арабист проф. Владимир Чуков.



По публикацията работиха: Антоний Петров, Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как оживява дървото

20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е  Ангел Минчев.  Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“.  Многобройни са участията на..

публикувано на 07.02.25 в 08:45

Еврозоната вече е вдигнала жилищните цени

Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..

публикувано на 07.02.25 в 08:20

Филм за чудеса и вяра

„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..

публикувано на 06.02.25 в 14:02
Зорница Славова

Ще има ли кадри за бизнеса?

Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..

публикувано на 06.02.25 в 08:32

ПП "Шуменско плато" празнува

45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Емоциите в обучението

Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Нова техника срещу наркоепидемията

Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника   - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..

публикувано на 05.02.25 в 11:53