Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кавал, кларинет и оркестър

Теодосий Спасов и Борислав Йоцов ще изнесат концерт със Симфониета Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“. Началото му е от 19:05 ч. Събитието е замислено като зрелищен двубой между кавал и кларинет, в който солистите ще демонстрират своята виртуозност. С композиции от Теодосий Спасов и Христо Йоцов, сцената ще оживее с мелодии, които вплитат емоция, страст и културно наследство. 

Наричат Теодосий Спасов кавалджията на света. Той е музикант с много почитатели. Роден е на 4 март 1961 година в Исперих. Завършил е Средно музикално училище „Филип Кутев” в  Котел и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Известен е като виртуозен изпълнител на кавал. Познат е със своите оригинални идеи, за осъществяването на които събира музиканти от различни жанрове.

Той е първият, който започва да свири джаз на кавал, а смесването на народна музика с елементи от джаз и класика са в основата на почти всички негови авторски пиеси. Теодосий Спасов разработва свой собствен, уникален стил на свирене. Неговите изпълнения са необикновен синтез между традиционен фолклор, джаз, класическа музика. В последните години композира филмова и театрална музика и творби за симфоничен оркестър и кавал. Има издадени над 38 компактдиска със солови изпълнения и с различни музикални състави.

Свири с фолклорни, джазови и класически оркестри и състави, с именити български и чужди музиканти. Член е на Управтелния съвет на БНР.

Борислав Йоцов е роден в 1966 в семейство на известни български музиканти. Завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по кларинет на проф. Сава Димитров, след което специализира в Националната консерватория в Париж при Мишел Ариньон и в Университета „Дюкейн” в Питсбърг, САЩ, при Марк Нучо. Завършил е и дирижиране в класа на маестро Найден Тодоров в Нов български университет. 

Печелил е първи награди в няколко национални конкурса в България и четвърта награда на конкурса „Принц Филип“ в Брюксел. През 2004 е избран за ”Музикант на годината", през 2005 става носител на „Кристална лира” като „Иинструменталист на годината”. Имал е десетки солови рецитали и е бил солист на всички симфонични оркестри в България. Концертира в Европа, Америка, Япония, Нова Зеландия. 

Борислав Йоцов е доцент в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. 

Още чуйте от разговора на Антоний Димов с Теодосий Спасов. 


По публикацията работиха: Антоний Петров, Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лудогорските мигове на Орхан Исмаил

Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“.  Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..

публикувано на 21.02.25 в 07:40

Иконите на Вальо Кулев във филм

Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..

публикувано на 20.02.25 в 09:59

Божествени хармонии на сцената

Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер.  Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..

публикувано на 20.02.25 в 09:52
Цар Борис ІІІ (1894-1943)

Филм за царя

С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..

публикувано на 18.02.25 в 08:34

Васил Петров, децата и джаза

Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Музикален фестивал в Русе

Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март.  64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...

публикувано на 13.02.25 в 08:59

Хаджи Ангеловата къща влиза в новото време

След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..

публикувано на 13.02.25 в 08:17