Фейсбук не трие и не изпраща за проверка на фактите публикации, идващи от профили на политици. Това стана ясно след среща на журналист от „Офнюз“ с представител на компанията „Мета“.
В това се увериха и стотици българи, които докладваха призив на народния представител Костадин Костадинов за унищожаване на демократичната общност у нас. Лидерът на „Възраждане“ нарече тази общност „уродлива измет“. Модераторите на Фейсбук обаче прецениха, че думите му не нарушават стандартите на общността. Въпреки че точно според правилата се забраняват обиди и призиви за насилие.
„Много от нещата, които се публикуват от профила на Костадинов и страницата на „Възраждане“, са недопустими и противоречат на всякакви стандарти на общността. Въпреки това досега „Мета“ не е предприела действия за модериране на съдържанието на „Възраждане“. Важно е да разберем, че самият стимул на „Мета“ не е да се спазват тези стандарти. Стимулът на „Мета“ е да прави пари. Те печелят от ангажираността в платформата им. Когато имаш съдържание, което разпалва десетки хиляди души, то носи печели пари на „Мета“, обясни за Радио Шумен Благослав Михайлов, програмист и създател на сайта "Стража". Преди дни той събра във видеоклип част от недопустимите изказвания на лидера на „Възраждане“, изследвайки голяма част от виртуалните послания на партията.
Според Михайлов „Мета“ няма финансова изгода да ограничава проблемното съдържание в популярни профили. „Това, което се прави, е да се симулира някаква модераторска дейност", каза той и добави, че обичайно се ограничават и санкционират профили с малко последователи, които стигат до ограничен брой хора и не им носят сериозна печалба. „Аз съм бил ограничаван за 30 дена заради изключително безобиден коментар. Дори след като обжалвах, не махнаха ограничението. Ако аз говоря нещата, които Костадинов говори, ще ми блокират профила почти веднага“, обясни Михайлов.
„Възраждане“ държат 68% от политическия трафик на български език във Фейсбук. Това е повече от всички други партии, взети заедно. „Възраждане“ буквално са окупирали това пространство и те правят пари за „Мета“, каза Благослав Михайлов. Според програмистът наблюдаваме нещо като симбиоза – „Възраждане печелят популярност заради Фейсбук, а Фейсбук печели пари от реклами заради „Възраждане“.
Михайлов припомни, че „Мета“ е гигантска корпорация, която има сериозна власт, и нашето правителство трудно може да ѝ се опълчи, за да ѝ каже какво да прави. Той не вярва, че някога „Мета“ ще осъществява ефективен контрол над съдържанието, публикувано на български език. „Регулация на европейско ниво е единственият шанс, който имаме за натиск върху икономическите принципи, налагащи виртуална омраза и фалшиви новини“, добави той.
Според програмиста, целта на фалшивите новини не е да убедят потребителите в нелепи твърдения, а да генерират шум в системата и да объркат потребителите, които няма да могат да преценят на кого да вярват. „Всички тези тролски ферми трябва да заглушат истината“, обясни Благослав Михайлов.
Социалната мрежа е необходима инфраструктура за функционирането на една демокрация, за да могат хората да се изразяват свободно, да споделят информация. „Но трябва ли тази мрежа да се управлява от пазарен модел?“, чуди се програмистът. Защото потокът на пари се стимулира от токсичното, манипулативно и вредно съдържание, което всъщност подкопава основите на демокрацията.
Трябва ли Фейсбук да носи отговорност за съдържанието, което е качено в социалната мрежа? Този въпрос си задава Благослав Михайлов. Според него, Фейсбук не само дава възможност за споделяне на мисли и графично съдържание. Фейсбук активно участва в разпространението на тези мнения и образи. Фейсбук решава колко хора да видят даден пост или дадено видео. Фейсбук решава кои хора да го видят. Дали при това положение Фейсбук не носи отговорност, че разпространявайки токсично съдържание, може да влоши обществената среда в една държава като България?“, попита Благослав Михайлов.
Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..
Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..
Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието. От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..
Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват. Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..
Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година. На 21 години Мария Керчева на..
Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..
С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички. Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..