30 юли се оказа голям ден за Каспичан - осветена беше дълго мечтаната и изграждана две десетилетия църква "Св.Пантелеймон и Св.Седмочисленици“. Миряни препълниха храма от ранната утрин, за да станат свидетели на освещаването, което беше водено от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан в съслужение с местни свещеници. Изпълнен беше пълен чин по освещаване на църквата, а в Светия престол бяха поставени мощите на Свети Трифон.
Дългият ритуал не отказа и немощни възрастни в инвалидни колички. Сред тях беше и най-големият личен дарител на храма - Стойчо Стойчев, предоставил 50 000 лева за църквата. Той заедно с кмета на града Милена Недева, депутатът Ралица Тодорова и Веско Великов от църковното настоятелство бяха удостоени с орден "Св. прпмчк Прокопий Варненски".
Пет многогласни камбани ще огласят електронно Каспичан от кубетата на красивата църквата. Клисар е Мая Николова, която иска да бие камбаните само за добро:
Припомняме, че близо 20 години продължи строителството на църквата в Каспичан, с подкрепата на стотици дарители. Парцелът за църквата е осигурен през 2002 г., първата копка на храма е направена през 2004 г., а основните строителни дейности, поради липса на средства, започват през 2012 г. Църквата е с площ 500 кв.м. и е близка до архитектурата на храм-паметника „Александър Невски“ в София. 600 000 лв. са вложени в строителството.
Вярващите от Каспичан и съседните градове вече имат храм, достоен за възхищение, каза митрополит Йоан. А набирането на средства за него продължава, защото трябва да бъде зографисан.
Чуйте християните, които заедно изградиха църквата:
Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..
Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба. Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..
Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..
25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..
32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева. 268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...
На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..
Драперии, синтрови кори и тигрова украса са само част от пещерните чудесии на „Бисерна“. Освен с природната си красота, Шуменското плато е дарено и с тази прелест под земята. Двата пешеходни маршрута до пещерата - от парка „Кьошкове“, както и от разклона за Шуменската крепост, по пътя за вилата на общината, са подготвени и добре указани с табели. От..