119 души от Шумен, зачислени в различни дружини участват в българското опълчение. Те участват във всички бойни действия. В четиридневната защита на Шипченския проход падат убити шуменците Петър Петров, Григор Николов, Йордан Владимиров и Васил Поповски. Ранени са 14 души.
За проявената храброст и мъжество биват повишени в подоофицерски чин Васил М. Друмев, Жельо Попов и Георги Попов. Много шуменци са наградени с Георгиевския военен кръст за храброст: Драган Стоянов, Димитър Маринов, Станчо Шамарджиев, Иван Василев Комитата, Ангел Кайджиев, Вичо Иванов, Въльо Харизанов, Атанас Йовчев и др. Юнкерът Андрей Блъсков е произведен в чин „прапоршчик”. След Освобождението служи в българската армия с чин генерал-майор.
В Шуменския гробищен парк почиват някои от тях, които са преживели войната. За тях разказва началникът на Военното окръжие в Шумен подп. Георги Георгиев пред Миглена Стоянова
Дни преди годишнината от Шипченската епопея надгробните паметници на опълченците бяха почистени и освежени от доброволци от Военното окръжие в Шумен.
Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план. Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..
„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..
Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“. Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи. И..
Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика. Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска. Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..
За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..
Полярниците от българската база на Антарктида и екипажът на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който успешно достигна ледения континент, ще могат да си изтеглят късметче от новогодишната баница, което е подготвено от ученици от Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище. Децата от първи „Б“ клас са изрисували над 100 четирилистни..
Близо четириметрова сурвакница направиха във великопреславското село Осмар. ,,Материалите и символите за гигантската сурвакница събрахме от възрастните хора в селото“, каза за Радио Шумен инициаторът и реализатор на идеята - кметът на населеното място Надя Димитрова. Чуйте интервю на Жулиета Герова с Надя Димитрова.