Българската литература има своята поетеса, която олицетворява аристократизма, финеса, нежността и позитивизма. На 24 август се навършиха 135 години от рождението на Изидора или Дора Габе.
Творбите ѝ рядко оставят възрастните читатели безучастни, поколения деца са израснали с нейните стихове, а животът ѝ е дълга и вълнуваща история.
Дора Габе е дъщеря на руски евреи, преселили се у нас след гоненията на евреите в Русия през 1894 г. Баща ѝ е от рода на левитите, предците на Габе са учители равини – хора с чисто духовни интереси.
Един от най-проникновените проучватели на Дора Габе е известният ни литературен историк Катя Зографова, която в няколко свои книги пише за нея като човек и поет.
Последната студия е публикувана в „Бележити жени на/за България“.
Катя Зографова е автор на определението за Дора Габе "Нейно теменужество". "Теменуги" се казва нейната първата лирическа сбирка, но самата поетеса обичала да носи светла лила, обяснява изследователката. Слабост към цвета са имала и Елисавета Багряна, и Фани Попова-Мутафова. Според Катя Зографова лилавото разкрива противоречивата природа на жената, защото то е и небесен цвят и цвят на греховността.
Чуйте какво ни разкри изследователката за дълбоката и привлекателна Вселена на Дора Габе в интервюто на Миглена Стефанова.
Биографията на Дора Габе е една страхотна авантюра, казва още литераторката Катя Зографова, защото тя е щастливка в своите общения с големи мъже като съпруга ѝ проф. Боян Пенев, като чешкия поет и писател Витезслав Незвал, по –късно и с поета Йордан Стубел. В началото първият неин любим е Яворов.
По повод 135-а годишнина от рождението на Дора Габе на 7 септември целият брой вестник на "Словото днес" ще бъде посветен на годишнината ѝ. В изданието Катя Зографова за първи път публикува писмо между Дора Габе и Йордан Стубел. В него Габе пише, че харесва топлия тон в поезията на Багряна и дори я обича, че след като живее с Боян Пенев тя ще отмъсти за нея.
В Дома на Дора Габе в София в момента се прави нова експозиция с помощта на добричлията Добрин Добрев - Финиотис и това е най-доброто събитие, свързано с годишнината каза още Катя Зографова.
Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков. Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков. За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..
Изложбата „Майстори на българската карикатура от 20 и 21 век“ ще гостува в Търговище. Домакин на колекцията на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция. Музеят на хумора и сатирата в Габрово съхранява най-богатата колекция от над 23 000 български и..
Песни по теми от композитора Фредерик Шопен, аранжирани от пианиста Филип Александров, както и специално подбрани преработки на популярни парчета от репертоара на певицата Роберта ще звучат в концерта тази вечер на Симфониета Шумен. Известната рок изпълнителка и нейната дъщеря Ника искат да докажат, че класическата музика не е само за елитарна..
С премиера посрещат празника си от Драматичния театър „Антон Страшимиров“ в Разград. Навръх Международния ден на театъра на сцената на Общинския културен център днес ще бъде показана пиесата на Панчо Панчев „Има ли смисъл да утепваме мечка“. Според режисьора на постановката Христо Симеонов, текстът на известния ни автор често се разглежда като..
Скулптури, малки пластики и рисунки изграждат най-новата изложба на Калоян Тодоров, която днес се открива в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Авторът е нарекъл експозицията „Точка днес“ в желанието да засили актуалността на посланията, които изпраща към публиката. Настоящата изложба е неговата втора самостоятелна в Шумен след..
„Научи ме да обичам“ е стих от популярна песен на Емил Димитров. „Научи ме да обичам“ се казва и спектакълът, с който ще бъде отпразнуван 20-тия рожден на сцена „Назъм Хикмет“ в Разград. Тя е част от големия културен институт, който включва още Драматичния театър „Антон Страшимиров“ и Филхармонията „Проф. Димитър Ненов“. Неслучайно в този..
До месец трябва да бъде обявен пореден конкурс за реконструкцията на основната сцена на Държавната опера в Русе, заяви нейният директор Пламен Бейков. Причината за това е, че комисията, която определя фирмите изпълнителки е счела, че никоя от тях не е подготвена да се справи със специфичната задача. В същото време по друга обществена..