Българската литература има своята поетеса, която олицетворява аристократизма, финеса, нежността и позитивизма. На 24 август се навършиха 135 години от рождението на Изидора или Дора Габе.
Творбите ѝ рядко оставят възрастните читатели безучастни, поколения деца са израснали с нейните стихове, а животът ѝ е дълга и вълнуваща история.
Дора Габе е дъщеря на руски евреи, преселили се у нас след гоненията на евреите в Русия през 1894 г. Баща ѝ е от рода на левитите, предците на Габе са учители равини – хора с чисто духовни интереси.
Един от най-проникновените проучватели на Дора Габе е известният ни литературен историк Катя Зографова, която в няколко свои книги пише за нея като човек и поет.
Последната студия е публикувана в „Бележити жени на/за България“.
Катя Зографова е автор на определението за Дора Габе "Нейно теменужество". "Теменуги" се казва нейната първата лирическа сбирка, но самата поетеса обичала да носи светла лила, обяснява изследователката. Слабост към цвета са имала и Елисавета Багряна, и Фани Попова-Мутафова. Според Катя Зографова лилавото разкрива противоречивата природа на жената, защото то е и небесен цвят и цвят на греховността.
Чуйте какво ни разкри изследователката за дълбоката и привлекателна Вселена на Дора Габе в интервюто на Миглена Стефанова.
Биографията на Дора Габе е една страхотна авантюра, казва още литераторката Катя Зографова, защото тя е щастливка в своите общения с големи мъже като съпруга ѝ проф. Боян Пенев, като чешкия поет и писател Витезслав Незвал, по –късно и с поета Йордан Стубел. В началото първият неин любим е Яворов.
По повод 135-а годишнина от рождението на Дора Габе на 7 септември целият брой вестник на "Словото днес" ще бъде посветен на годишнината ѝ. В изданието Катя Зографова за първи път публикува писмо между Дора Габе и Йордан Стубел. В него Габе пише, че харесва топлия тон в поезията на Багряна и дори я обича, че след като живее с Боян Пенев тя ще отмъсти за нея.
В Дома на Дора Габе в София в момента се прави нова експозиция с помощта на добричлията Добрин Добрев - Финиотис и това е най-доброто събитие, свързано с годишнината каза още Катя Зографова.
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...