Българската литература има своята поетеса, която олицетворява аристократизма, финеса, нежността и позитивизма. На 24 август се навършиха 135 години от рождението на Изидора или Дора Габе.
Творбите ѝ рядко оставят възрастните читатели безучастни, поколения деца са израснали с нейните стихове, а животът ѝ е дълга и вълнуваща история.
Дора Габе е дъщеря на руски евреи, преселили се у нас след гоненията на евреите в Русия през 1894 г. Баща ѝ е от рода на левитите, предците на Габе са учители равини – хора с чисто духовни интереси.
Един от най-проникновените проучватели на Дора Габе е известният ни литературен историк Катя Зографова, която в няколко свои книги пише за нея като човек и поет.
Последната студия е публикувана в „Бележити жени на/за България“.
Катя Зографова е автор на определението за Дора Габе "Нейно теменужество". "Теменуги" се казва нейната първата лирическа сбирка, но самата поетеса обичала да носи светла лила, обяснява изследователката. Слабост към цвета са имала и Елисавета Багряна, и Фани Попова-Мутафова. Според Катя Зографова лилавото разкрива противоречивата природа на жената, защото то е и небесен цвят и цвят на греховността.
Чуйте какво ни разкри изследователката за дълбоката и привлекателна Вселена на Дора Габе в интервюто на Миглена Стефанова.
Биографията на Дора Габе е една страхотна авантюра, казва още литераторката Катя Зографова, защото тя е щастливка в своите общения с големи мъже като съпруга ѝ проф. Боян Пенев, като чешкия поет и писател Витезслав Незвал, по –късно и с поета Йордан Стубел. В началото първият неин любим е Яворов.
По повод 135-а годишнина от рождението на Дора Габе на 7 септември целият брой вестник на "Словото днес" ще бъде посветен на годишнината ѝ. В изданието Катя Зографова за първи път публикува писмо между Дора Габе и Йордан Стубел. В него Габе пише, че харесва топлия тон в поезията на Багряна и дори я обича, че след като живее с Боян Пенев тя ще отмъсти за нея.
В Дома на Дора Габе в София в момента се прави нова експозиция с помощта на добричлията Добрин Добрев - Финиотис и това е най-доброто събитие, свързано с годишнината каза още Катя Зографова.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..