„Отваряме очи, докосваме сърца“ – този слоган стои начело на Фейсбук страницата на Историческия музей в Попово и това със сигурност не е само красива фраза. Тези думи са самата истина за всички, онези които вече са разгледали неговата експозиция, която няма аналог в страната.
През 2017 година сградата на музея трябва да се санира, но тъй като е паметник на културата изолацията се трябва да се сложи отвътре. Вследствие на това решение старата експозицията вече не може да показва по начина досега.
В същото време от няколко години покойният вече директор Пламен Събев има идеи как да обнови и модернизира пространството. Неговата ранна кончина забавя процесите и новата експозиция на Историческия музей в Попово е открита едва през есента на 2020 година.
Нейната концепция е да не показва и разказва по познатия и очакван начин, да не натоварва посетителите с излишна фактология, а да предизвиква емоции чрез темите, по които е подредена експозицията далеч от очакваната хронология.
Още във фоайето на първия етаж, първата среща с Попово е витрина с макети на култови сгради на градчето, за да знаят хората, къде са попаднали казва директорът на музея Владимир Иванов, с чиито усилия основно е подредена и открита удивителната експозиция.
Експозицията на музея в Попово продължава на втория етаж, където първото, което вижда посетителя са стари снимки, подредени в интересна инсталация, обяснява Владимир Иванов. Според когото, обикновените поповчани, които са живели преди повече от век може да разкажат повече отколкото всякакви табла пълни с информация.
По думите на директора при тях, както никъде в България, се насърчава пипането на експонатите, защото само така емоционално ще се свържеш с миналото ни.
По този повод в музея има няколко атрактивни къта, където с очите, ушите и ръцете си се докосваш до историята.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..