„Отваряме очи, докосваме сърца“ – този слоган стои начело на Фейсбук страницата на Историческия музей в Попово и това със сигурност не е само красива фраза. Тези думи са самата истина за всички, онези които вече са разгледали неговата експозиция, която няма аналог в страната.
През 2017 година сградата на музея трябва да се санира, но тъй като е паметник на културата изолацията се трябва да се сложи отвътре. Вследствие на това решение старата експозицията вече не може да показва по начина досега.
В същото време от няколко години покойният вече директор Пламен Събев има идеи как да обнови и модернизира пространството. Неговата ранна кончина забавя процесите и новата експозиция на Историческия музей в Попово е открита едва през есента на 2020 година.
Нейната концепция е да не показва и разказва по познатия и очакван начин, да не натоварва посетителите с излишна фактология, а да предизвиква емоции чрез темите, по които е подредена експозицията далеч от очакваната хронология.
Още във фоайето на първия етаж, първата среща с Попово е витрина с макети на култови сгради на градчето, за да знаят хората, къде са попаднали казва директорът на музея Владимир Иванов, с чиито усилия основно е подредена и открита удивителната експозиция.
Експозицията на музея в Попово продължава на втория етаж, където първото, което вижда посетителя са стари снимки, подредени в интересна инсталация, обяснява Владимир Иванов. Според когото, обикновените поповчани, които са живели преди повече от век може да разкажат повече отколкото всякакви табла пълни с информация.
По думите на директора при тях, както никъде в България, се насърчава пипането на експонатите, защото само така емоционално ще се свържеш с миналото ни.
По този повод в музея има няколко атрактивни къта, където с очите, ушите и ръцете си се докосваш до историята.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..