Остават 60 дни до местните избори на 29 октомври, а големите партии все още не са представили кандидатите си за кметове в областните градове. В Шумен е обявен единствено кандидатът на партия „Възраждане“. „Една от основните причини за тайнственото мълчание е кондицията, в която се намират политическите сили. А тя в определена степен не е добра“, коментира в ефира на Радио Шумен доц. Юрий Проданов, преподавател по журналистика в Шуменския университет.
Забавянето в представянето на конкретни имена е знак, че тези кандидатури за кметове на областните градове няма да дойдат от местни предложения, инициативни комитети или локални политически представителства. Решенията, според доц. Проданов, ще бъдат взети от партийните централи в последния момент. „Партийният лидер в крайна сметка ще каже – този „да“, този „не“, добави университетският преподавател.
Настоящата ситуация обаче противоречи на нормалния демократичен процес и на естеството на местните избори, за които е важен местният авторитет, каза доц. Проданов. Кандидатът трябва да е познат в общността, да буди доверие, защото избирателите могат да кажат, че го познават, че знаят за неговата бизнес, фамилна или политическа история и затова застават зад него, обясни преподавателят по журналистика в Шуменския университет.
Реалните кандидати за кметове в градове като Шумен, Разград, Силистра и Търговище винаги са двама или най-много трима. Немислимо е в тези градовете да спечели претендент, който не е подкрепен от голяма политическа сила, каза още доц. Юрий Проданов.
Чуйте цялото интервю на Стоян Стоянов с доц. Юрий Проданов.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..