Художничката Виолета Радкова представя тази вечер поредната си изложба в родния Русе, където е оставила значима следа на сценограф в драматичния театър.
Специалистите отчитат, че авторката е участвала в над 35 самостоятелни изложби в България, Германия, Австрия, Турция, Франция, Русия, Нидерландия.
Почти 75-годишната Виолета Радкова казва, че е от художниците, които рядко излагат картините си. Например в Русе това се случва на 5 години.
Творбите ѝ обаче винаги се отличават заради светлината, която излъчват под различни ъгли, форми и очертания.
Виолета Радкова завършва Националната художествена академия в София. През 1989 г. печели първа награда за сценография за постановката „Музика от Шатровец” на режисьора Стоян Камбарев. През 2001 г. получава Икар за постановките „Елате ни вижте” и „Направи нещо, Мет” и двете на режисьора Стефан Стайчев. Има многобройни участия в Пражкото квадриенале на сценографията.
Сега Виолета Радкова показва изложбата „Небесни огледала“, зад която се крие семейна история от двора на ул. „Борисова“ в Русе.
След близо половин век, от юни миналата година Виолета Радкова не е част екипа на русенския театър, не работи и за постановки в Силистра.
Художничката си тръгва сама и предпочита да довърши ненарисуваните си картини, които от години стоят само като ескизи.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Виолета Радкова.
„Геометрия на душата“ – авторската постановка на Алек Чурчич от „Театър плюс“, Испания спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ в Търговище. Отличието за най-добра режисура е трансформирана, с единодушно решение на журито, в награда за най-добър актьорски ансамбъл. Тя се присъжда на..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова „Шишарки“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“, която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в къща „Баба Райна“ в Шумен днес, за да представи своята книга "Морската градина". Тя е потомък на български евреи, спасени в годините на Втората световна война. Това е една специална книга, която разказва за българските евреи през Втората световна война. Романът описва спомените на бащата..
Гостуваща изложба в Исперих ще покаже „заключени във времето“ движими културни ценности, открити в древния Абритус. Официалното откриване на мобилната експозиция на Регионалния исторически музей в Разград е на 16 май, съобщиха от Историческия музей в Исперих. Тя ще бъде подредена в сградата на музея на ул. „Цар Освободител“ №6. Автори на..
Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще се включи в Европейската нощ на музеите на 17 май, съобщиха от културния институт, цитирани от БТА. На 17 май е откриването на изложбата "Болести и лечение през вековете" на Национален антропологичен музей при БАН и Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен, като Археологическият музей във Велики..
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..