Художничката Виолета Радкова представя тази вечер поредната си изложба в родния Русе, където е оставила значима следа на сценограф в драматичния театър.
Специалистите отчитат, че авторката е участвала в над 35 самостоятелни изложби в България, Германия, Австрия, Турция, Франция, Русия, Нидерландия.
Почти 75-годишната Виолета Радкова казва, че е от художниците, които рядко излагат картините си. Например в Русе това се случва на 5 години.
Творбите ѝ обаче винаги се отличават заради светлината, която излъчват под различни ъгли, форми и очертания.
Виолета Радкова завършва Националната художествена академия в София. През 1989 г. печели първа награда за сценография за постановката „Музика от Шатровец” на режисьора Стоян Камбарев. През 2001 г. получава Икар за постановките „Елате ни вижте” и „Направи нещо, Мет” и двете на режисьора Стефан Стайчев. Има многобройни участия в Пражкото квадриенале на сценографията.
Сега Виолета Радкова показва изложбата „Небесни огледала“, зад която се крие семейна история от двора на ул. „Борисова“ в Русе.
След близо половин век, от юни миналата година Виолета Радкова не е част екипа на русенския театър, не работи и за постановки в Силистра.
Художничката си тръгва сама и предпочита да довърши ненарисуваните си картини, които от години стоят само като ескизи.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Виолета Радкова.
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..