Мрежа за защита на възрастни жени, жертви на домашно насилие, ще бъде изградена между различни институции от осем европейски държави. Проектът се финансира от Европейската комисия, като в следващите три години организации от Австрия, Германия, Белгия, Испания, Франция, Гърция, Кипър и България ще работят заедно за създаването на общ протокол, с който да се оценява рискът и да се координират случаите на насилие срещу възрастни жени.
Представител на страната ни в този проект е търговищката неправителствена организация „Ная“. „Този проблем е изключително сериозен, но и много малко изследван в цяла Европа, в това число и в България“ – каза за Радио Шумен Нина Николова от асоциацията „Ная“.
"Населението на Европа, в това число и на България, застарява. Броят на възрастните хора се увеличава. Затова можем да очакваме, че в следващите години този проблем ще ескалира. Сега е моментът да му обърнем внимание и да се насочим към възрастните жени, пострадали от домашно насилие. В над 50 процента от случаите, по които работим, насилието над тези възрастни жени се упражнява от техните пораснали деца, около 30 процента - от техния интимен партньор и около 20 процента - от техни близки и роднини", посочи тя. .
Според официалната статистика около 7 процента са жените у нас на възраст над 65 години, преживели домашно насилие. Но истинските цифри са в пъти повече, като имаме предвид, че по-голямата част от случаите остават скрити и не се докладват – каза още Нина Николова от асоциация „Ная“.
В рамките на международния проект ще бъдат обучени около 60 професионалисти от България, които работят на първа линия по случаи на домашно насилие.
Проект на споразумение за побратимяване на Търговище с град Хъфей, Китайска народна република, внася кметът Дарин Димитров за разглеждане в Общинския съвет. Партньорството между двете общини предвижда сътрудничество в областите на икономиката, търговията, науката, технологиите, образованието, културата, спорта и туризма. Град Хъфей е..
Община Търговище обяви трети, последен за годината прием на заявления за финансово подпомагане на лица и двойки с репродуктивни проблеми. Документи се приемат в Центъра за административно обслужване в срок до 30 септември. Одобрените кандидати могат да получат до 3500 лв. за изследвания и инвитро процедури. Комисията за разглеждане на заявленията към..
Работниците от военния завод "Терем – Хан Крум" в Търговище отново излязоха на протест днес. Този път недоволството им не е само заради забавени заплати, а и заради вероятността да бъдат принудени да работят на половин работен ден. Настоящият управител на военното предприятие е заявил пред служителите намерението си да направи работния ден на 4..
Започна приемът за стипендии на даровити деца в община Търговище. Тази година учениците ще получат общо 35 000 лева – с 5000 повече спрямо миналата. Според новата наредба, средствата ще се изплащат наведнъж, а не на месечни вноски. Определени са минимални размери на стипендиите, но няма фиксиран таван – сумата за всяко дете ще зависи от броя на..
Нов STEM център бе открит в Спортното училище „Никола Симов“ в Търговище. Събитието бе част от официалното откриване на новата учебна година в учебното заведение. Новоизграденият център включва три кабинета – по дизайн и 3D-прототипиране, по математика и информатика и по природни науки. Изградени са и три високотехнологични класни стаи, свързани..
37-годишният мъж, който пострада след пожар в дома си в поповското село Дриново, е починал от изгарянията си. Това съобщи административният ръководител на Окръжната прокуратура в Търговище Васил Ангелов. Кметът на селото Теменужка Берберска коментира, че пострадалият е живеел сам, имал е психично заболяване и е злоупотребявал с алкохол. По думите..
37-годишен мъж е пострадал при пожар. Той е в болница с опасност за живота. Това съобщават от търговищката полиция. На 29 август около 23:50 часа в Районното управление в Попово е получен сигнал за възникнал пожар в къща в с. Дриново. В резултат на инцидента са унищожени около 70 кв. м покрив и 50 кв. м застроена площ. Мъжът е бил в къщата си и е..