Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празникът в Разград

3
Снимка: Община Разград

Деня на независимостта отбелязаха днес в Разград. Тържеството беше на площад „Независимост“, на който преди 115 години, от балкона на тогавашния Дом на общината, кметът Йордан Рашев прочита пред събралите са разградчани манифеста на цар Фердинанд за обявяването на независимостта. Документът беше прочетен от Павел Русев от Регионалния исторически музей.

 Гостите на празника бяха поздравени от танцьори от Детската танцова школа „Хорце” и Танцовата работилница „Елбетица”. След края на изпълненията им малчуганите и техните ръководители засадиха дърво в градинката до площад „Независимост”. 

Директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова, която беше водеща на тържеството, покани жителите и гостите на Разград да посетят музейните експозиции на територията на резерват „Абритус”. В днешния празничен ден те ще са отворени до 18 ч.

По публикацията работи: Десислава Спирдонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кражба на пари от карта

68-годишен мъж от село Севар сигнализирал вчера, че е откраднато портмонето му с лична и дебитна карта, а от банковата му сметка липсват 5700 лв. Това съобщават от разградската полиция. Предприети са незабавни и целенасочени оперативно-издирвателни действия, при които е установен извършителят на деянието – криминално проявен и осъждан 48-годишен..

публикувано на 18.07.25 в 10:11

Мълния подпали сгради

Мълния запали постройки в град Лозница. Това съобщават от разградската полиция. Сигналът за пожар е подаден около 20:25 часа на 17 юли на тел.112. Вследствие на падналата гръмотевица се самозапалила стопанска постройка, собственост на 77-годишна жена. След това огънят се прехвърлил на съседни, долепени една до друга постройки, собственост на..

публикувано на 18.07.25 в 09:59

Помощ в жегите

Кампанията „С отговорност към горещините“ на лечебните заведения „Медика“ днес ще бъде в Разград и Попово. Кардиолози и съдови хирурзи ще консултират безплатно желаещите как да предпазят сърдечно-съдовата си система от опасните последствия на високите температури. Минувачите ще получат безплатно и бутилка минерална вода. В Разград мобилният..

публикувано на 18.07.25 в 08:12

Паметна плоча за герой на Пороище

С водосвет беше открита паметната плоча пред родния дом на Марин Николов Хаджижеков в село Пороище.  Марин Николов е роден през 1901 г. Той е сред най-именитите колоездачи на своето време. Научил се е да кара колело по време на войнишката си служба, по-късно покрай работата си като пощальон във Варна усъвършенства уменията си и започва да побеждава..

публикувано на 17.07.25 в 15:30

Камери ще бдят в Разград

В северния градски парк в Разград ще бъде изградена система за видеонаблюдение. По алеите ще бъдат поставени над 32 камери от най-висок клас с възможности и през нощта да показват пълна цветна картина. Камерите ще се наблюдават в Центъра за видеонаблюдение на община Разград. Успоредно с това ще се модернизира и осветлението, а на алеята към Пантеона..

публикувано на 17.07.25 в 14:59

Дрога в училищен двор

18-годишен младеж от Исперих е задържан с дрога в Районното управление. Това съобщават от разграската полиция. Вчера сутринта при извършена полицейска проверка в двора на учебно заведение в Исперих е установено, че тийнейджърът държи суха тревиста маса с тегло 2,10 грама. При тестване веществото реагира положително на канабис.  Започнато е досъдебно..

публикувано на 17.07.25 в 11:01

В ареста за наркотици

Двама мъже са задържани за употреба и притежание на наркотици. Това съобщават от разградската полиция. Автомобилът „Ауди А4“, в който двамата 26-годишни возели две 17-годишни момичета, е спрян около 4.30 часа на 16 юли в кубратското село Беловец.  По време на полицейската проверка водачът е тестван за употреба на дрога. Отчетен е резултат,..

публикувано на 17.07.25 в 10:56