Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С колко ще поскъпнат горивата?

Снимка: БГНЕС

Минимално поскъпване на горивата у нас, ако дерогацията да преработваме руски петрол отпадне преди края на следващата година, прогнозират експерти. Според техни изчисления към днешна дата при сегашните цени на петрола на международните борси без дерогацията цената на бензина и дизела не трябва да надвишава 3 лева за литър.

Какво развитие да очакваме? Според специализирания сайт Фуело, който сравнява тарифите на веригите бензиностанции, у нас литър бензин в момента струва 2,89 лв. или с 10 стотинки повече спрямо същата дата миналия месец. Увеличението при дизела е 13 стотинки, а пропан-бутанът е скочил с 4 стотинки. Заради по-скъпия петрол на някои бензиностанции цената на бензина вече надхвърля 3 лева. Най-много излиза зареждането на резервоара в областите Кърджали, Смолян и Плевен. 

Според днешните данни на сайта, област Шумен е на едно от челните места за най-евтини горива в страната. Евтини, но според статистиката. Ние, хората, които зареждаме, знаем, че не е така. И тук не става въпрос само за това да сложим гориво в колата. Изключвам диванните екперти, които говорят как ще се отървем от зависимости и как светлото бъдеще ни очаква. Май много хора пропускат факта, че с дизел се задвижват камионите и бусовете, които карат стоките по магазините. 

Замислете се над това, госпожи и господа диванни експерти. Всяко едно увеличение на цената на суровия петрол води до автоматичен скок на колонките и оттам на всичко останало по веригата. А както знаем, някои от нашите търговци на хранителни и нехранителни стоки само това чакат. И въпреки, че лятото свърши, хората вече не пътуват толкова, земеделският сезон е към края си и скоро комбайните и тракторите ще се приберат по депата, това няма да доведе до понижаване на цената поради по-малко търсене.

 Пазарите преглътнаха това, че руснаците спряха износа, поне засега за 1 месец, аз лично не знам обаче дали пазарите ще могат да преглътнат шамара, който Саудитска Арабия им удари, 10 дни преди това. Риад намали добива си на петрол с още 1 млн. барела на ден до края на годината. За сравнение, руснаците намалиха добива с 300 хил. барела през септември. Но всъщност какво е това барел. Това е американска мерна единица за количество. 1 течен барел е равен на 159 литра. Средно от един барел петрол се получават между 85 и 102 литра бензин (с октаново число 92 - 95); и между 25 - 30 литра дизел. С други думи арабите ще произвеждат с 300 милиона литра нафта по-малко на ден. Сами може да си сметнете колко прави това на месец.

Чуйте репортаж на Радослав Генчев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой ще компенсира бизнеса на Шуменското плато?

Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..

публикувано на 30.06.25 в 15:16

Петар от Велес

Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..

публикувано на 30.06.25 в 08:31

Защо има много калинки?

Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни...  За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..

публикувано на 28.06.25 в 15:05
Град Шумен

50 улици в Шумен с платено паркиране

50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането.  Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..

публикувано на 27.06.25 в 13:51

Леопардът има сложно поведение

Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.  „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..

публикувано на 27.06.25 в 13:10

Децата за леопарда

Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече.  Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно.  Жулиета..

публикувано на 27.06.25 в 08:54

Хелън и цигулката

15-годишната Хелън Росенова от Шумен започва своя музикален път много малка в Школата по изкуствата към ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин преподавател е Елисавета Маринова.  До момента има спечелени 18 първи награди и 3 престижни Гран при отличия в Пловдив, Латинска Америка и Украйна. Освен това ѝ е присъдена и специална награда за..

публикувано на 27.06.25 в 08:43