Златни и сребърни находки са открити при тазгодишното проучване на късноантичния и средновековен град Мисионис край Търговище. Сред уникалните образци са почти напълно запазен наушник от 14 век, прецизно изработен от сребро с позлата, лилиевидни апликации за аристократичен колан, сребърна иконка с Богородица от 12-13 век, кръстче с разпънатия Исус Христос от 10-11 век, както и множество сребърни монети от времето на цар Иван Александър.
И тазгодишното проучване потвърждава наблюденията от предишни години, че Мисионис е бил изключително важен център на пътя между Шумен и Търновград. Той е привличал погледите на завоевателите, но оказва се не само на османците в края на 14 век, което бележи и гибелта на Мисионис, но преди това през 13 век и на монголите, заяви проф. Николай Овчаров. Свидетелство за това е напълно опожарена сграда от първата половина на 13 век, на която попадат археолозите и която те съвсем точно датират с над 40 монети от това време. Сградата е изгоряла при пожар, вследствие на монголското нашествие, обясни проф. Николай Овчаров.
Чуйте какво каза още той.
Над 100 от предметите са открити в изгорялата сграда от 13 век, разказа археологът от Регионалния исторически музей в Търговище Стефан Иванов.
Ето какво разказа той.
За втора поредна година разкопките на Мисионис се извършват без целево субсидиране от държавата, а само благодарение на финансовата подкрепа на община Търговище.
Иван Димитранов от Силистра е индиректно свързан с кулинарията. Той не е готвач, а работи като сервитьор на круизни кораби. В свободното си време е актьор - аматьор. Поразителната прилика с кулинарния гуру Ути Бъчваров откриваме при гостуването му в Радио Шумен, но Иван е кажи-речи на половината години на популярния готвач. Поводът да е в..
В Шумен завършиха състезанията по информатика. Миналата седмица градът бе домакин на Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI) и на Националните пролетни състезания по информатика. Днес организаторите на турнирите представиха резултатите на шуменските участници. Чуйте репортаж на Росица Арабаджиева.
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем“. „Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост, затова трябва да сме много внимателни как..
Любители на моторите се събират днес в Тутракан, а сред тях е и цяло семейство, това на зам.кмета на дунавския град Васил Дойнов. Той, съпругата му Теодора и синовете му Томислав на 8 и Цветелин на 5 години, са фенове на моторите. Разбира се, виновникът за тази любов към свободата на две колела е бащата. Както се случва при мнозина,..
Ден преди утрешния празник Цветница, празнуваме Лазарова събота или Лазаровден. Ден, в който си спомняме едно от основните чудеса, извършени от Исус - възкресението на Лазар, четири дни след смъртта му. Днес основният обичай е лазаруването, в което участват млади неомъжени жени, лазарки. Те обикалят къщите, пеят обредни лазарски песни и..
Необходимостта от дигитално евро както на микро, така и на макрониво става все по-убедителна. На първото то ще се яви като поредното общоевропейско благо за потребителите в еврозоната, а на второто е важен инструмент за монетарната еманципаципация на Стария континент от Америка. Чуйте повече в коментара на Петър Нейков, базиран на публикации..
Връзката на човек с Бога започва много рано, в така наречената семейна църква – бащата, майката, детето. То трябва да бъде въведено в църквата от самите родители и след това училището надгражда всичко. Това заяви пред Радио Шумен по повод планираното изучаване на предмета «Добродетели и религии» протойерей Симеон Николов от Русе и уточни, че ако..