Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пеша на море

7
Снимка: Личен архив

До едно място човек може да стигне по-различни пътища и начини. Най-често през лятото хората избират да пътуват с кола, влак или автобус до любимата ваканционна дестинация. Друг метод на придвижване избира учителят по горско и ловно стопанство в Гимназията по селско стопанство във Велики Преслав - Станчо Станчев. Той решава да почива на Обзор и да стигне дотам пеша.

Маршрутът минава през Преславска планина, Драгоевска планина, Върбишка планина, Камчийска планина и Еминска планина, всичките те дялове на Източна Стара планина. Началото на прехода започва от с. Кралево, община Търговище и достига до Черно море при Обзор и Бяла (нос Свети Атанас) и обратно до село Кралево.  Ходенето до морето и обратно му отнема общо 10 дни. Средно на ден е изминавал около тридесетина километра. Както се казва, здравето е движение и движението е здраве.

Преходът до морето не е единственият през тази година за Станчо Станчев. Той е закрил сезона с туристически маршрут в района на Трън, който шеговито е кръстил "От Трън - на глог, че  по висок - 2023". Маршрутът му започва от Трън,  минава през село Ломница и завършва с изкачването на връх Руй.

Предизвиква себе си и като предприема един от най-дългите пешеходни туристически маршрути по билото на Стара планина - от връх Ком до нос Емине на Черно море. Разстоянието между двете точки (от началото до края ) е около 600 км, а може би и малко отгоре. Преходът го направи за 18 дни.

Чуйте разговор на Деница Колева със Станчо Станчев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11